Adli bilişimde görüntü keskinleştirmeye örnek bir yaklaşım modeli
An example approach model for image sharpening in forensic informatics
- Tez No: 672675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgi ve iletişim çağı olarak adlandırılan bu çağda, teknolojinin hızla gelişimi ve hızla hayatımıza girmesi ile birlikte görüntüyü kaydetme araçları çeşitlenmiş, etkiledikleri alanlar genişlemiştir. Adli bilimlerde kaydedilen görüntü, işlenen bir suçun delili olarak incelenebilmesi açısından etkilediği önemli alanlardan birisidir. Adli bilişim bilimi, delil niteliği ihtiva eden sayısal verinin bilimsel yöntemler ve prosedürler kullanılarak veriyi değiştirmeden mahkemede delil olarak kullanılabilecek şekilde toplanmasının yanında analiz sürecidir. Bu çalışmada, delil ihtiva eden sayısal verilerden görüntülerin iyileştirilmesinin adli bilişimdeki öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Belirli bir yoğunlukta tuz ve biber gürültüsü, gauss gürültüsü, motion blur gürültüsü ve blur gauss gürültüsüne sahip olan görüntüler filtrelenmiş ve sonuç değerlendirme kriterlerine göre uygun filtreler karşılaştırılmıştır. Bunun yanında gaussian blur gürültüsü barındıran plaka görüntülerinin optik karakter tanımlama sisteminde işlenebilmesi için örnek bir filtre yaklaşım örneği sunulmuştur. Bu yaklaşımın algoritması verilmiş, filtreleme işlemi ve OCR sonucu çıktıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this age, which is called the age of information and communication, with the rapid development of technology and its rapid entry into our lives, the means of recording images have been diversified and the areas they affect have expanded. The image recorded in forensic sciences is one of the important areas it affects in terms of being examined as evidence of a crime committed. Forensic science is the process of analysis as well as the collection of evidence-containing numerical data that can be used as evidence in court without changing the data using scientific methods and procedures. In this study, it is aimed to investigate the importance of improving the images from numerical data containing evidence in forensic information. Images with a certain density of salt and pepper noise, gauss noise, motion blur noise and blur gauss noise were filtered and suitable filters were compared according to the results evaluation criteria. In addition, an example of a new filter approach is presented in order to process plate images containing gaussian blur noise in the optical character identification system. The algorithm of this approach is given, filtering process and OCR result output are analyzed.