Endüstri 4.0 sürecinde dijitalleşme ile işletmelerde lojistik robotlarının kullanımının sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
  1. Tez No: 812378
  2. Yazar: GÖZDE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NÜKET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Disiplinlerarası Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geçmişten günümüze kadar süre gelen buluşlar ve teknolojik gelişmeler günümüzde Endüstri 4.0 kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Endüstri 4.0'ın getirmiş olduğu teknolojilerin uygulanması işletmeler için küreselleşen pazar ve yoğun rekabet ortamında kaçınılmaz olmuştur. Pazarın beklentisi olan üretim hızı ve artan tedarik ihtiyaçları açısından her geçen gün büyümektedir. Bununla birlikte artık günümüzde işletmelerin geleneksel çözümleri yetersiz kalmıştır. İşletmelerin Endüstri 4.0'ın getirisi olan dijital teknolojilere yatırım yapması günümüz rekabet ortamında kaçınılmaz olmuştur. Günümüz işletmelerinde üretim ve işletmelerin içerisinde yer alan lojistik faaliyetlerinde hız, hatasız süreçler, şeffaflık ve beraberinde getirdiği takip edilebilirlik zorunlu unsurlar haline gelmiştir. Süreçler içerisindeki şeffaflık süreçlerin takibini kolaylaştırmaktadır. Bunun içinse sistemlerin içerisinde yer alan bütün unsurların birbirleri ile haberleşmesi gerekmektedir. Endüstri 4.0 içerisindeki teknolojiler bunu mümkün kılmaktadır. 3D baskı, IoT, gelişmiş robotik gibi çeşitli bileşenlerden oluşan Endüstri 4.0, üretim ve üretim ile ilgili bütün süreçlerin dijital dönüşümü olarak tanımlanabilir. Kullanılan IoT(nesnelerin interneti) sistemleri ve ileri robotik uygulamaları ile üretim ve depo hatlarının dijitalleşmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte süreçler optimize edilmiş olur ve bu da işletmelerin bütün süreçlerinde verimlilik ve sürdürülebilirlik artmasını ve firmaların rekabet avantajı sağlamasını sağlar. Dijitalleşmenin önemini bilen işletmeler küresel pazarda rekabet etmek amacı ile robotik sistemleri devreye almaktadırlar. Lojistik robotların üretim ve lojistik süreçleri içerisine dahil edilmesi ile işletmelerin dijitalleşmesine katkı sağlamaktadır. Lojistik robotları, işletmelerin üretim ve depo alanlarında son ürün sevkiyatı, hammadde ve yarı mamulün üretim hatları ve depo ya taşınması gibi işlerde kullanılmaktadır. Robotların kullanılması süreçlerdeki üretkenliği, hızı ve kaliteyi arttırırlar. Lojistik robotlarının içerisinde bulunan güvenlik donanımları ile süreçler içerisindeki hata ve kazaların önüne geçilmiş ve güvenli çalışma ortamı sağlanmış olur. Yapılan bu tez çalışmasında gelişen teknoloji ile birlikte endüstri 4.0 kavramının vazgeçilmez bir parçası olan lojistik robotlarının işletmelerdeki kullanımının ve üretimdeki sürdürülebilirliğe etkisinin araştırılması üzerine durulmuştur. Bu çalışma içerisinde Endüstri 4.0 kavramı, lojistik robotları ve sürdürülebilirlik kavramları üzerinde durulmuş ve konu ile ilgili tez ve makaleler ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Endüstri 4.0 kavramı ve teknolojileri hakkında kısa bilgiler verilerek lojistik sektörü üzerindeki etkisi incelenmiştir. İşletmelerin lojistik faaliyetlerinin dijitalleşmesi ve ortaya çıkan lojistik 4.0 kavramı açıklanmıştır. Lojistik 4.0 sürecinde kullanılan lojistik robotları hakkında bilgi verilmiştir ve bunu işletmeler üzerindeki sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili olan ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak işletmelerde kullanılan lojistik robotlarının lojistik robot üreticilerinin vaka analizi dokümanları incelenmiştir. Doküman analiz yöntemi ile yapılan bu çalışmada işletmelerin lojistik robotlarını kullanmasının üretim tedarik zinciri operasyonlarındaki etkisini ve önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Inventions and technological developments from the past to the present have led to the emergence of the concept of Industry 4.0 today. The application of the technologies brought by Industry 4.0 has become inevitable for businesses in the globalizing market and intense competition environment. It is growing day by day in terms of production speed and increasing supply needs, which are the expectations of the market. However, today's traditional solutions of enterprises are insufficient. It has become inevitable in today's competitive environment for businesses to invest in digital technologies, which are the returns of Industry 4.0. In today's enterprises, speed, error-free processes, transparency and traceability have become mandatory elements in production and logistics activities within the enterprises. Transparency within the processes facilitates the follow-up of the processes. For this, all elements in the systems must communicate with each other. Technologies within Industry 4.0 make this possible. Industry 4.0, which consists of various components such as 3D printing, IoT, advanced robotics, can be defined as the digital transformation of all processes related to production and production. The digitalization of production and warehouse lines is ensured with the IoT (internet of things) systems and advanced robotics applications. In addition, the processes are optimized, which increases efficiency and sustainability in all processes of enterprises and enables companies to provide competitive advantage. Businesses that know the importance of digitalization are putting robotic systems into use in order to compete in the global market. With the inclusion of logistics robots in production and logistics processes, it contributes to the digitalization of businesses. Logistics robots are used in the production and warehouse areas of enterprises, such as the shipment of final products, the transportation of raw materials and semi-finished products to production lines and warehouses. The use of robots increases productivity, speed and quality in processes. With the safety equipment in the logistics robots, errors and accidents in the processes are prevented and a safe working environment is provided. In this thesis study, the use of logistics robots, which is an indispensable part of the concept of industry 4.0 with the developing technology, in the enterprises and the effect of the sustainability in production are emphasized. In this study, the concept of Industry 4.0, logistics robots and sustainability concepts were emphasized and a literature review was conducted on thesis and articles on the subject. By giving brief information about the concept of Industry 4.0 and its technologies, its effect on the logistics sector has been examined. The digitalization of the logistics activities of the enterprises and the emerging concept of logistics 4.0 are explained. Information about the logistics robots used in the Logistics 4.0 process has been given and its relationship with the concept of sustainability on businesses has been tried to be explained. Finally, case analysis documents of logistics robot manufacturers of logistics robots used in enterprises were examined. This study, which was carried out with the document analysis method, revealed the effect and importance of the use of logistics robots in the production supply chain operations of the enterprises.