Damızlık japon bıldırcını (Coturnix japonica) yemine antioksidan ilavesinin kuluçka sonuçları, besi performansı ve karaciğerde glutatyon peroksidaz 1 (GPX1) geninin ekspresyonu üzerine etkisi
Effect of antioxidant supplementation to japanese quail (Coturnix japonica) breeder feed on incubation results, fattening performance and expression of glutathione peroxidase 1 (GPX1) gene in liver
  1. Tez No: 672722
  2. Yazar: MEHMET REŞİT KARAGEÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada; farklı antioksidanların (selenyum, karnitin, metiyonin, vitamin E ve taurin) damızlık bıldırcın yemlerine ilavesinin damızlık ve civciv besi performansı, kuluçka sonuçları, yumurta kalite özellikleri, çıkış sonrası 0. gün ve 21. gün civciv karaciğer dokusundaki toplam antioksidan kapasite (TAK), glutatyon peroksidaz (GPX) enzim aktivitesi ve glutatyon peroksidaz 1 (GPX1) gen ekspresyonu üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 4 haftalık yaştaki 108 adet erkek ve 324 dişi toplam 432 adet damızlık bıldırcın her grup 3 alt gruptan oluşan 6 gruba ve her alt gruba 24 (6 erkek:18 dişi) hayvan olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Damızlık bıldırcınlar kontrol (damızlık bıldırcın yemi) ve 5 deneme grubu (kontrol yemine sırası ile 250 mg/kg vitamin E (alfa tokoferol); 0.35 mg/kg selenyum (Sel-Plex); 40 mg/kg L-karnitin; 50 mg/kg DL-metiyonin; ve 10 mg/kg taurin ilave edilen) yemler ile beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different antioxidant (selenium, carnitine, methionine, vitamin E and taurine) supplementation to quail breeder diets on breeder and chick fattening performance, incubation results, egg quality properties, after hatch at day 0 and day 21 chick liver tissue of total antioxidant capacity (TOAC) glutathione peroxidase (GPX) enzyme activities, and glutathione peroxidase 1 (GPX1) gene expression were investigated. For this purpose, a total of 432 breeding quails, 104 males and 324 females at the age of 4 weeks were randomly allocated into 6 treatment groups consisting of 3 replicate (6 males: 18 females totally 24 animals per replicate). Quails breeders were fed with control diet (quail breeder diet) and 5 experimental treatments diet (250 mg kg-1 vitamin E (alpha tocopherol); 0.35 mg kg-1 selenium (Sel-Plex); 40 mg kg-1 L-carnitine; 50 mg kg-1 DL-methionine; and 10 mg kg-1 taurine were added to control diet respectively).