Çok geçişli erbiyum katkılı fiber yükseltecin bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided design of multi-pass erbium doped fiber amplifier
- Tez No: 672729
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz dünyasında bilgi ve veri kullanımına duyulan ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu ihtiyaç, haberleşme sistemlerinin daha hızlı, daha yüksek band genişliklerinde kabul edilebilir minimum hata oranıyla kullanılabilmesine yönelik çalışmaları da beraberinde getirmektedir. Fiber optik sistemler, bahse konu haberleşme ihtiyaçlarına en etkin çözümü sunmaktadır. Kıtalararası bağlantıları ve benzer uzun menzilli haberleşme sistemlerini dikkate aldığımızda sinyal zayıflaması ve buna bağlı olarak düşen veri iletimi kalitesi bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Fiber optik yükselteçler, sinyalin mesafeye bağlı zayıflama sorununa yönelik olarak tasarlanmış sistemler olup farklı çeşitleri hali hazırda kullanımdadır. Erbiyum katkılı fiber optik yükselteçler, bahsi geçen optik yükselteç türlerinden biri olarak bu çalışmada ele alınmıştır. Çalışma iki ana aşamadan oluşmakta olup, ilk aşamada iki aşamalı ve üç geçişli sistem; ikinci aşamada ise literatürde daha önce yer almamış olan üç aşamalı ve altı geçişli sistem tasarlanarak ilgili yazılım desteği ile simule edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, bir fiber optik yükseltecin tüm giriş parametreleri optimize edilerek düşük maliyetli, modüler tasarıma uygun, yüksek çıkış kazancı ile düşük gürültü faktörü ve kazanç dalgalanmasına sahip yüksek performanslı sistemler tasarlanarak kullanıma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, the need for information and data usage is increasing rapidly. This demand, brings along studies to use communication systems faster and with acceptable minimum error rate in higher bandwidths. Fiber optical systems offer the most effective solution to these communication needs. Considering the intercontinental connections and similar long-range communication systems, signal attenuation and the resulting reduced data transmission quality emerge as a problem. Fiber optical amplifiers are systems designed to address the distance-dependent attenuation problem of the signal and different types are currently in use. Erbium doped fiber optic amplifiers are discussed in this study as one of the mentioned optical amplifiers. The study consists of two main stages. In the first stage, a two-stage and three-pass system; in the second stage, a three-stage and six-pass system, which has not been studied in the literature before, was designed and simulated with the aid of relevant software. As a result of this study, by optimizing all input parameters of a fiber optic amplifier, low cost, modular design, high output gain performance systems with low noise factor and gain fluctuation have been designed and put into use.