Yaş algısı ve etkileyen faktörler
Age identity and affecting factors
- Tez No: 672747
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL DİŞCİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yaşlanma çok kişi tarafından,“kaçınılmaz kayıpların”yaşandığı fizyolojik bir süreç olarak tanımlanır. Ancak bu tanım yaşlı kişilerin bireysel sağlık algılarındaki belirgin kültürel farklılıkları açıklayamaz. Bu durumu açıklayabilecek nedenler arasında ise kişinin“yaş algısı”bulunur. Bir kişinin yaş alma sürecindeki öznel deneyimi; yaş algısıdır ve kişi kendisini olduğundan daha genç, yaşlı ya da olduğu yaşta algılayabilir. Yaş algısı özellikle geç yaşamdaki sağlıklılık durumunu yansıtır ve oldukları yaştan daha genç hissedenler daha iyi işlevsel sağlık gösterirler. Biz de ileri yaşlarda yaş algısının sağlık üzerine etkileri olduğu bilgisiyle yaş algısını oluşturan ve etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 50 yaş üzeri kişi üst yaş sınırı belirlenmeden alındı. Ulaşılması gereken evrenin %85'i olan 228 kişiye araştırmacılar tarafından hazırlanan anketler yüzyüze görüşme tekniği ile 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında uygulandı. Analizler için SPSS 21.0 programı kullanıldı. Daha genç ya da daha yaşlı hissetme, hayatta bulunduğu durumdan memnun olma ve gelecek için umutlu olma durumları bağımlı değişkenlerken; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, düzenli iş, sigara ve alkol kullanımı, hobi varlığı, egzersiz yapma, sosyal aktiflik, kronik hastalık varlığı, daha önce boşanma durumu, çocuk varlığı, emeklilik, ev sahibi-kira durumu, sosyal güvence varlığı, evcil hayvan besleme, kişileri kötü etkileyen bir olayın varlığı bağımsız değişkenlerdi. Bağımlı değişkenler ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki χ2testi ile, bulunduğu durumdan memnuniyet ve gelecek için umutlu olma ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki ise lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Getting old is defined by many individuals as a physiologic process where“inevitable losses”are experienced. This definition nevertheless cannot explain the significant cultural differences at personal health perception of aged people.“Age identity”is found among the reasons that might explain this case. Age identity is subjective experience of the aging process and one can feel younger, older than or just the age he is. Age identity reflects healthiness at late life and those who feel younger than their chronological age shows a better functional health. With the information of the presence of effect of age identity on health at advanced ages, we aimed to research the factors that forms and affects the age identity. Age of fifty and over, with no upper age limit stated, were included at the study. A questionnaire that was formed by the researchers was implemented, reaching 228 individuals, 85% of the needed population with face-to-face interaction on January, February and March of 2020. SPSS 21.0 was used for analysis. While feeling younger or older, being content with contemporary state in life and being hopeful about the future were dependent variables; gender, age, marital status, education level, regular job, consumption of cigarette and alcohol, hobby, pysical exercise, social activeness, chronical health problem, prior divorce, having children, retirement situation, owning the house or being a tennant, presence of social security, having a pet and a prior negatively affecting incident were independent variables. The relation between dependent and independent variables was evaluated with χ2test; the relation between being content with contemporary state and being hopeful about the future and the independent variables were evaluated with logistic regression.