60-72 aylık çocukların davranış sorunlarını ve kendilik algılarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
An exami̇nati̇on i̇n to the factors that affect the behavi̇or problems and self percepti̇on of chi̇ldren aged 60 to 72 months
  1. Tez No: 476017
  2. Yazar: ŞEYMA ÇEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocukların davranış sorunları ile kendilik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca çocukların yaşı, cinsiyeti, annenin öğrenim düzeyi, babanın öğrenim düzeyi, annenin mesleğine, babanın mesleğine, anne-babanın medeni durumuna, anne- baba ayrı ise çocuğun kimin yanında kaldığına, ailedeki çocuk sayısı gibi özellikler de değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde Kadıköy İlçesinde bulunan devlete ait okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık 200 çocuktan oluşmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan 200 çocuk ile Purdue Okul Öncesi Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği araştırmacı tarafından uygulanmış, yine aynı 200 çocuk için öğretmenleri tarafından Okul Öncesi Davranış Sorunları Tarama Ölçeği doldurulmuştur. Araştırmanın sonucuna göre; çocukların kendilik algılarının alt boyutlarından olan fiziksel yeterlilik alt boyutunda cinsiyete göre anlamlı bir farklılık vardır ve erkek çocuklar lehinedir. 72 aylık çocukların, 60 aylık çocuklara göre kendilik algıları daha yüksektir. Bu durum kendilik algısı için sosyal yeterlilik alt boyutu ve anne kabulü alt boyutu ve ölçeğin tamamı için geçerlidir. Yine araştırma sonuçlarına göre 60-72 aylık çocukların davranış sorunları; kavgacı- saldırgan alt boyutunda, aşırı hareketli- dikkatsiz olma alt boyutunda ve ölçeğin tamamında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir. Elde edilen bu bulgulara göre, kavgacı-saldırgan alt boyutunda, aşırı hareketli- dikkatsiz olma alt boyutunda ve ölçeğin tamamında erkek çocukların davranış sorunları puanları, kız çocuklarının puanlarından yüksek çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre 60-72 aylık çocukların davranış sorunları ile kendilik algıları arasındaki ilişki incelendiğimizde, istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum ölçeklerin alt boyutlarında ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between behavioral problems and self-perceptions of 60-72 months old children attending pre-school. In this study, certain characteristics such as age, gender, education level, occupation and marital status of both parents have been taken into consideration. The sample group of the study consists of 200 children aged 60-72 months who attended a public pre-school in Kadikoy, Istanbul in 2015-2016 academic year. The sample group consisted of 200 children. The Purdue Pre-School Children's Self-Concept Questionnaire was administered by the researcher, and for the same 200 children, the Pre-School Behavior Questionnaire Scale was completed by their teachers. According to the result of the research; there is a significant difference in the sub-dimensions of children's self-perception from the subscales of the self-perception, and is to the boys' favour. (72-month-old children have higher self-perception than 60-month-old children). This applies to the social competence subscale and the maternal acceptance subscale and scale for self-perception. The results also indicate that behavior problems of children aged 60-72 months show a significant difference in the subscale-aggressive subscale, in the hyperactive-careless subscale, and in the overall scale depending on sex. According to these findings, behavioral problems scores of boys were higher than girls' scores in the combatant-aggressive subscale, extreme mobility-carelessness subscale and all of the scale. When the relationship between behavior problems and self-perceptions of children aged 60-72 months is examined, it is found that there are statistically significant relations. This situation has been examined in detail in the sub-dimensions of the scales.