Döküm kasnakların tahrikinde kullanılan v-kayışlarının otomatik soğutulmasının deneysel olarak araştırılması
The of v-belts which is used for drive of casting pulleys experimental investigation of automatic cooling
  1. Tez No: 672757
  2. Yazar: MESUT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF BALALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilindiği gibi otomotiv sanayisinin önemli bir elemanı olan V-kayışları, devir düşürmede kullanıldığı gibi, makinenin korunmasında da bir sigorta görevi görmektedir. Bu sigorta durumunun, yine devir düşürmede kullanılan dişli veya (zincir) dişliler ile sağlanması mümkün değildir. Bu yüzden otomotiv sanayisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırma V-kayışların ömrünü etkileyen önemli faktörlerden biri olan sıcaklığı en aza indirmek için, kasnaklar üzerine 8-16-32 adetlerde düz ve eğik kanatlar yerleştirildi. Takılan bu kanat tiplerinin ve sayılarının, belirlenen toplam devir sayılarına (4000-8000-16000-32000-64000 devir) ulaşıldığında kanatsız kasnağa göre sıcaklığı nasıl etkileyeceği araştırıldı. Kayış ve kasnak sıcaklıkları infrared lazer termometre ile ölçüldü. Yapılan çalışmada kanatsız kasnağa göre en iyi sonuç veren kanat tipinin ve sayısının eğik 32 kanatlı kasnak olduğu görüldü. SPSS T-Test analiz programı kullanılarak incelendi. Analiz sonuçlarına bakıldığında standart sapma miktarlarının kabul edilebilir bir değerde oldukları görüldü. SPSS kolerasyon katsayı testi analizi 32 eğik kanatlı kasnağın sıcaklığı kanatsız kasnağa göre daha fazla düşürdüğünü gösterdi. Bu çalışmaların sonucunda elde edilen sonuçların otomotiv sanayisi ve V-kayışların kullanıldığı makineler için önemli bir katkısı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
As it is known, V-belts, which are an important element of the automotive industry, are used as a insurance in the protection of the machine as well as in reducing the speed. It is not possible to provide this insurance situation with gear or (chain) gears, which are also used in reduction of speed. Therefore, it has an important place in the automotive industry. In this study, cast pulleys were designed and manufactured, 8-16-32 straight and curved vanes were attached to the pulleys, and the effect of V-belts and pulleys on cooling was investigated. It was investigated how these vane types and numbers will affect the temperature compared to the normal pulley when the determined total number of revolutions (4000-8000-16000-32000-64000 revolution) is reached. Belt and pulley temperatures were measured with an infrared laser thermometer. In the study, it was seen that the type and number of vanes that gave the best results compared to the normal pulley were 32 forward vane pulleys. It was analyzed using SPSS T-Test analysis program. Looking at the analysis results, it was seen that the standard deviation amounts were at an acceptable value. SPSS correlation coefficient test analysis showed that 32 forward vane pulleys decreased the temperature the most compared to the normal pulley. We think that the results obtained as a result of these studies will be an important contribution to the automotive industry and machines using V-belts.