Backscattering jamming signal to maintain communications using reinforcement learning
Takviyeli öğrenmeyi kullanarak iletişimi sürdürmek için geri dağılım boğma sinyali
  1. Tez No: 672772
  2. Yazar: HIBA HATIF SABEA MALALLAH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kablosuz iletişim farklı uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır, bunlara iletişimin sürdürülmesinin hayati önem taşıdığı ve kablosuz ağda alınıp verilen bilgilerin hassas olduğu uygulamalar dahildir. Bunun gibi bir önem, araştırmacıları, dinleyicilerden iletişimi gizlemeye çalışarak bu ağlara herhangi bir boğulmayı engellemesine olanak tanıyan yöntemler aramaya teşvik etmiştir. Bu tür bir görev için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, verileri göndermek için birkaç taşıma frekansının kullanıldığı Frekans Atlamalı Yayılmış Spektrum (FHSS) iletişimlerinin kullanılmasıdır. Bu nedenle, tek bir taşıyıcı kullanıldığında olduğu gibi, spektrumda önemli bir pik (en üst nokta) tespit edilemez ve bir frekansın boğulması (sıkışması), yalnızca bu frekans üzerinden gönderilen veri bitlerini etkilerken, kalan frekanslar üzerinden gönderilen veriler hala iletilir. Bozuk (parazitli) iletişimleri önlemek için, son yöntemler, verileri göndermek için kullanılan sonraki sekmeyi seçmek için kullandıkları modeli değiştirerek, sinyal bozuculardan pasif olarak kaçınmaya çalışırlar. Bununla birlikte, spektrumdaki tüm frekansları karıştırma yeteneğine sahip güçlü bir sinyal bozucunun varlığıyla, iletişim, sekme modellerinden bağımsız olarak kesintiye uğrayabilir. Dahası, Ortam Geri Dağılma (Saçılma) İletişimi (ABC), bir veya sıfır değerinin iletimini belirtmek için bu dalgaları yansıtarak veya emerek, atmosferdeki dalgalardan verileri iletmemizi sağlar. Bu nedenle, bu çalışmada, aktif iletişim kurulamadığında ABC'yi kullanarak iletişimleri sürdürmek amacıyla karıştırma sinyalini kullanmak için bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemi kullanma esnasındaki kablosuz ağın performansı, Paket İletim Hızına (PDR) ve farklı tür ve seviyelerde boğulma (sıkışma) ile iş hacmine göre değerlendirilir. Sonuçlar, önerilen yöntemin, mevcut yöntemlerin kullanımına kıyasla önemli ölçüde daha yüksek performans sürdürebildiğini göstermektedir. Ayrıca, önerilen yöntem, hiçbir boğulma (sıkışma) olmadığında iletim frekansını atlama yeteneğini de göstermiştir. Bu, boğmanın (sıkışmanın) durumuna bakılmaksızın iletişimin sürdürülmesini sağlamak için önerilen yöntemin kullanılmasına izin verir.
Özet (Çeviri)
Wireless communications are being widely used in different applications, including applications in which maintaining communications is vital and the information being exchanged in the wireless network is sensitive. Such importance has encouraged researchers to seek for methods that allow these networks to avoid any jamming by attempting to hide the communications from listeners. One of the widely used methods for such a task is the use of Frequency-Hopping Spread Spectrum (FHSS) communications, in which several carries frequencies are used to send the data. Hence, no significant peak in the spectrum can be detected, similar to when a single carrier is used, and jamming a frequency affects only the bits of data being sent over that frequency, while the data being sent on the remaining frequencies are still delivered. To avoid jamming communications, recent methods attempt to passively avoid jammers, by changing the pattern the use to select the next hop that is used to send the data. However, with the existence of a powerful jammer that has the ability to jam all the frequencies in the spectrum, the communications can be interrupted regardless of the hopping patterns. Moreover, Ambient Backscattering Communications (ABC) make us of the waves in the atmosphere to communicate data, by reflecting or absorbing these waves to indicate a transmission of a value one or zero. Thus, a method is proposed in this study to exploit the jamming signal to maintain communications using ABC whenever active communications cannot be established. The performance of the wireless network when using the proposed method is evaluated based on the Packet Delivery Rate (PDR) and the throughput with different types and levels of jamming. The results show that the proposed method has been able to maintain significantly higher performance, compared to the use of exiting methods. Additionally, the proposed method has also shown the ability to hop the transmission frequency when no jamming exists. This allows the use of the proposed method to ensure maintaining communications regardless of the status of the jamming