The effects of face-to-face and blended learning environments in coding training on students' computational thinking skills
Kodlama öğretı̇mı̇nde yüz yüze ve karma öğrenme ortamlarının öğrencı̇lerı̇n bı̇lgı̇ ı̇şlemsel düşünme becerı̇lerı̇ üzerı̇ne etkı̇sı̇
- Tez No: 672771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, kodlama eğitiminde yüz yüze ve karma öğrenme ortamlarının öğrencilerin Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) becerileri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca gözlemlenen 60 yedinci sınıf öğrencisinden (30 kız, 30 erkek) oluşmaktadır. Bu öğrenciler, İstanbul'da özel bir ortaokula eğitim gören ve önceki iki yıl boyunca Bilgi Teknolojileri ve Yazılım dersleri almış, önceden programlama deneyimine sahip öğrencilerden oluşmaktadır. Bu nicel araştırma, Kişisel Bilgi Formu ve ortaokul seviyesi için BİD Beceri Düzeyleri Ölçeği kullanılarak zayıf deneysel desenlerden tek gruplu ön test - son test deneysel deseninde yapılmıştır. Toplanan verilerin analiz edilebilmesi için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Öğrencilerin kodlama öğretiminde, ilk olarak on altı hafta süren ve yüz yüze öğrenme ortamında gerçekleşen Arduino eğitsel robotik uygulamaları yer almaktadır. Ardından sonraki on altı hafta boyunca karma öğrenme ortamında drone kodlama uygulamaları olmak üzere iki kodlama öğretimi uygulaması yer almaktadır. Kodlama öğretimi boyunca üç test ile verilerin toplanması gerçekleştirilmiştir. İlki, yüz yüze eğitimden önce; ikincisi, yüz yüze ve karma eğitimin arasında ve son olan eğitimin sonunda testler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; BİD beceri düzeyleri testi puanlarının analizi, yüz yüze öğrenme ortamında gerçekleştirilen kodlama öğretiminin BİD becerileri üzerinde anlamlı bir farklılık bulunmadığı; kız ve erkek örneklem grupları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte yüz yüze öğrenme ortamında kodlama öğretiminin BİD beceleri alt faktörlerinde açısından farklılaşmadığı bulgusu elde edilmiştir. Ancak, öğrencilerin cinsiyetlerine göre bakıldığında BİD becerileri alt faktörlerinden biri olan işbirliklilik üzerine anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, karma öğrenme ortamında kodlama öğretiminin BİD beceleri alt faktörlerinden olan Yaratıcılık ve İşbirliklilik üzerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of coding training on computational thinking (CT) skills levels in face-to-face learning (FTFL) and blended learning (BL) environments. The research sample consists of 60 seventh grade students (30 girls, 30 boys) observed over the ITS course of the 2019-2020 academic year. These students attend a private secondary school in Istanbul and have prior programming experience, having taken Information Technologies and Software (ITS) courses over the preceding two years. This quantitative research was undertaken following a weak experimental research design with one group pre-test, post-test experimental design, using a personal information form and secondary school CT Skills Levels Scale. These were analyzed using the SPSS 25 program. The students undertook two coding training projects, the first lasting sixteen weeks and using Arduino educational robotics coding applications in a FTFL environment, and the second (also lasting sixteen weeks) a drone coding application in a BL environment. Three tests were undertaken across the course: one before the FTFL training; one between the FTFL and BL training; and one at the conclusion of the coding training. The results of this study for the FTFL coding training reveal insignificant development in CT skills; no significant difference among the girls and boys sample groups; and no significant variation in CT skill subfactors either. Whilst there was again little change in the overall CT skills after training in the BL environment, the results do suggest some development in collaboration (a CT subfactors) amongst girls students; and in the BL environment, both girls and boys students also attested to improvements in collaboration and creativity skills.