The effect of organization sources of stress on employees' anger: A research on white collars working in plazas
Stres kaynaklarının organizasyon kaynaklarının çalışanların öfkesi üzerine etkisi: Plazalarda çalışan beyaz yakalar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 672776
  2. Yazar: FİDAN PESEN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, plazada çalışan beyaz yakalıların yaşadığı örgütsel stres ile öfkeleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının, örgütsel stres algıları ve öfke algılarının detaylı olarak incelenmesidir. Çalışma grubu, İstanbul ilinin Levent semtindeki plazalarda çalışan beyaz yakalı 294 iş göreni kapsamaktadır. Bu çalışmada Kısa Versiyon Örgütsel Stres Ölçeği ve Çok Boyutlu Öfke Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi konusunda; tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Öfke boyutları ve alt boyutlarının kendi içindeki kıyaslaması için tekrarlı Anova testi ve farklı olan boyutların incelenmesi amacı ile Sidak testi yapılmıştır. Öfke boyutları ile örgütsel stres düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile korelasyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Katılımcıların örgütsel stres düzeyleri ile yaşadıkları öfke arasında pozitif, güçlü ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perception of organizational stress and anger and whether there is a significant relationship between the organizational stress and anger experienced by the white-collar workers working in the plaza. The study group consists of 294 white-collar workers working in the plazas in Levent, Istanbul. In this study, Short Version Organizational Stress Scale and Multidimensional Anger Scale were used.In the analysis of data; Descriptive statistics are presented with frequency, percentage, average and standard deviation values. In order to compare the anger dimensions and sub-dimensions within themselves, the repeated Anova test and Sidak test were performed to examine the different dimensions. Correlation analyzes were performed to determine the relationship between anger dimensions and organizational stress levels. In the study, p values less than 0.05 were considered statistically significant. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 package program was used for analysis. It was found that there was a positive, strong and significant relationship between the organizational stress levels of the participants and the anger they experienced.