Barrett özofagus ve özofagus kanserlerinde M30 ve M65'in immünohistokimyasal değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of M30 and M65 in Barrett's esophagus and esophageal cancer
- Tez No: 672829
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BEYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Özofagus adenokanserlerinde birçok protein-genetik belirteç üzerinde çalışma olmasına rağmen günümüzde klinik kullanıma giren bir marker yoktur. Bu çalışmada Barrett özofagus ve adenokanser karsinogenezinde apopitozun rolünü araştırmak ve apopitotik-nekrotik belirteçler olan M30 ve M65'in prediktif bir değerinin olup olmadığını belirlemek üzere Barrett mukozası ve kanserli dokuda immünohistokimyasal yöntemle incelenmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 2008-2015 yılları arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi gastroenteroloji kliniğine başvuran 18 yaşından büyük ve uygun tıbbi endikasyonlarla üst gastrointestinal endoskopisiyle özofagiyal doku biyopsisi yapılıp yeni tanı alan 20 Barrett özofagus, 20 özofagus kanseri hastası ile gastroözofagiyal reflü semptomlarıyla başvurup üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılıp alınan özofagiyal dokusu histopatolojik olarak normal saptanan 20 hasta dahil edildi. Hastanemiz patoloji kliniği arşivinden alınan doku örneklerinden immünohistokimyasal yöntemlerle M30 ve M65 boyandı. Bu şekilde çalışmaya alınan kişiler 3 gruba ayrıldı ve gruplar arasında M30 ve M65 boyanmaları açısından immünohistokimyasal olarak anlamlı bir fark olup olmadığı araştırıldı. Hastaların demografik verileri, tıbbi özgeçmişleri ve endoskopi raporları dosya taraması ile kaydedildi. Bilinen başka bir malignitesi olanlar, aktif inflamatuar ve enfeksiyöz hastalığı bulunanlar çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR: Gruplar arasında M30 ekspresyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,329). Sağlıklı ve Barrett özofagus grubuyla karşılaştırıldığında Adenokanser grubunda M65 pozitifliği istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p=0,0001). SONUÇ: Çalışmamızda gruplar arasında M30 ekspresyonu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. M65 özofagus adenokanserlerinde anlamlı oranda yüksek bulundu. Bu durum özofagus adenokanser patogenezinde nekrozun daha baskın olduğunu düşündürmektedir. M65 özofagus adenokaserlerinde prediktif bir marker olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Although there are many studies on protein-genetic markers of esophageal adenocarcinoma, any marker is not still used clinically in today. In this study, it aimed to examine them with immunohistochemical method in the Barrett's mucosa and cancer tissue to investigate the role of apoptosis in carcinogenesis in Barrett's esophagus and adenocarcinoma and to determine whether M30 and M65 (apoptotic-necrotic markers) have the predictive value. MATERIAL AND METHOD: Our study included 20 patients with Barrett's esophagus and 20 patients with esophageal cancer who were admitted to the gastroenterology outpatient clinic of Kecioren Training and Research Hospital between the years 2008-2015 and were older than 18 years and underwent esophageal tissue biopsy by upper gastrointestinal endoscopy for appropriate medical indications and were newly diagnosed and also 20 patients who were admitted with gastroeosephageal reflux symptoms and underwent esophageal tissue biopsy by upper gastrointestinal endoscopy and had normal histological examination. M30 and M65 were stained with immunohistochemical methods from tissue samples taken from the archives of the pathology clinic of our hospital. Thus, the patients were classified into 3 groups and it was investigated whether there is an immunohistochemically significant difference between the groups in terms of staining of M30 and M65. The patients' demographic data, medical history and endoscopy reports were recorded with the file scanning. The patients with another known malignancy, active inflammatory and infectious disease were excluded from the study. FINDINGS: There was no a statistically significant difference between the groups in terms of the expression of M30 (p=0.329). M65 positivity was statistically significantly higher in the adenocarcinoma group compared to the healthy group and the Barrett's esophagus group (p=0.0001). CONCLUSION: In our study, there was no a statistically significant difference between the groups in terms of the expression of M30. M65 positivity was statistically significantly higher in the patients with adenocarcinoma. This suggests that necrosis is more prominent in the pathogenesis of esophageal adenocarcinoma. M65 can be used as a predictive marker in esophageal adenocarcinoma.