Sabit ortodontik tedavilerde anksiyetenin azaltılmasında sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımı
The use of virtual reality glasses to reduce anxiety in fixed orthodontic treatments
- Tez No: 989705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ASLI KONCA TAŞOVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AĞAOĞLU MOGUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Diş tedavisiyle ilişkili anksiyete, ortodontik tedaviye başlamada genellikle önemli bir engel olarak görülmemekle birlikte, özellikle girişimsel diş tedavisi deneyimi olmayan bireylerde prosedüre ilişkin belirsizlikler nedeniyle stres düzeylerinin arttığı bilinmektedir. Bu çalışma, sabit ortodontik tedavinin ilk seansı olan braket yapıştırma sırasında genç hastalarda kaygı ve rahatsızlığı azaltmada sanal gerçeklik (VR) gözlüklerinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla prospektif, randomize kontrollü bir klinik çalışma tasarımıyla yürütülmüştür. Örneklem sayısı, G*Power ile %95 güçte grup başına minimum 13 katılımcı olarak hesaplanmıştır. Biruni Üniversitesi Diş Hastanesine başvuran 10-15 yaş aralığındaki 26 çocuk kapalı zarf yöntemiyle rastgele iki gruba ayrılmıştır: braket yapıştırma sırasında VR gözlüğü aracılığıyla animasyon izleyen VR grubu (n=13) ve standart tedavi uygulanan kontrol grubu (n=13). Kaygı düzeyleri; Çocuklar için Anksiyete Duyarlılık İndeksi (ÇADİ), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ve Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Nabız atım sayısı ve oksijen satürasyonu üç zaman noktasında (T0: öncesi, T1: sırası, T2: sonrası) kaydedilmiştir. Veriler Bağımsız Örneklem t-testi, Mann-Whitney U, Eşleştirilmiş t-testi, Wilcoxon testi, Tekrarlı Ölçümler ANOVA, Friedman testi, Bonferroni düzeltmesi, Pearson korelasyonu ve Ki-kare testi (α=0,05) kullanılarak analiz edilmiştir. STAI ve VAS skorları, VR grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azalmıştır (p=0,024; p=0,008). Her iki grupta da tedavi sonrası nabız hızında azalma gözlenmiş, ancak bu azalma yalnızca VR grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,004). SpO₂ değerleri her iki grupta da normal sınırlar içinde kalmış ve anlamlı bir değişiklik göstermemiştir.VR uygulaması, genç hastalarda kaygıyı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltarak ortodontik tedavinin başlangıç aşamalarında etkili, uygulanabilir ve farmakolojik olmayan bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Dental anxiety is not always considered a major barrier to initiating orthodontic treatment; however, children who have never experienced invasive dental procedures often experience increased stress due to the unfamiliar nature of the process.. This study was designed as a prospective, randomized controlled clinical trial to evaluate the effectiveness of virtual reality (VR) glasses in reducing anxiety and discomfort during bracket bonding, the first session of fixed orthodontic treatment, in young patients. The sample size was calculated using G*Power, indicating a minimum of 13 participants per group at 95% power. Twenty-six children aged 10–15 years presenting to Biruni University Dental Hospital were randomly allocated into two groups using a sealed-envelope method: the VR group (n=13), who watched an animation through VR glasses during bracket bonding, and the control group (n=13), who received standard treatment. Anxiety levels were assessed using the Childhood Anxiety Sensitivity Index (CASI), the State–Trait Anxiety Inventory (STAI), and the Visual Analog Scale (VAS). Heart rate and oxygen saturation were recorded at three time points (T0: before, T1: during, T2: after the procedure). Data were analyzed using Independent Samples t-test, Mann–Whitney U, Paired t-test, Wilcoxon test, Repeated Measures ANOVA, Friedman test, Bonferroni correction, Pearson correlation, and Chi-square test (α = 0.05). STAI and VAS scores decreased significantly in the VR group compared with the control group (p=0.024; p=0.008). Although both groups demonstrated a reduction in post-treatment heart rate, the decrease was statistically significant only in the VR group (p=0.004). SpO₂ values remained within normal limits in both groups with no significant differences. VR application significantly reduced anxiety in young patients and may be considered an effective, feasible, and non- pharmacological method during the initial stages of orthodontic treatment.