The social sustainability model for the maritime labor force
Deniz işgücü için sosyal sürdürülebilirlik modeli
  1. Tez No: 672891
  2. Yazar: OSMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SELÇUK SOLMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BORA USLUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyada meydana gelen çevre kirliliği, küresel ısınma, enerji kaynaklarının azalması, ekonomik verimliliğin düşmesi ve olumsuz sosyal etkiler, sektörleri sürdürülebilir önlemler almaya zorlamaktadır. Bu nedenle günümüzde sürdürülebilir bir yapı oluşturma kaygısı tüm sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektöründe de önem kazanmıştır. Günümüzde popüler bir kavram olan sürdürülebilirliğin özelliklerinden biri de uzun ömürlü olmasıdır. İşletmelerin uzun ömürlü olmalarını sağlayabilecek en değerli kaynak ise insan kaynağıdır. Dünya ticaretine konu olan malların büyük bir kısmının deniz yolu ile taşındığı düşünüldüğünde gemi işletmelerinin varlıklarını koruyabilmesi sürdürülebilir bir deniz iş gücü ile mümkündür. Ancak hem literatür hem de denizcilik sektöründen elde edilen raporlar incelendiğinde özellikle zabitlerde sürekli arz açığının olduğunu ve denizci eksikliğine vurgu yapıldığı görülmektedir. Buradan, denizciliğin doğası gereği içinde barındırmış olduğu zorluklara bir de çalışma koşullarının zorlukları eklendiğinde denizcilerin mesleklerini yapmaları için çok daha fazla desteklenmeleri gereği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, sürdürülebilirliğin merkezinde yer alan insan faktörünün uzun ömürlü olması denizcilik sektörü için önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, deniz işgücünün sürdürülebilirliğini sağlamak maksadıyla denizcilerin beklentileri ve bu beklentileri karşılayabilecek gereksinimleri belirleyerek sürdürülebilir bir model oluşturmaktır. Çalışmada, denizcilerin iş-yaşam dengesinin kurulmasıyla birlikte hem ekonomik hem de sosyal refaha ulaşmalarını sağlayacak çözüm önerilerinde bulunulmasının, özellikle gelecek nesillerin denizciliğe olan ilgisinin artmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülmektedir. Çalışmada müşteri beklentilerini ürün özelliklerine dönüştürmek için kullanılan Kalite Fonksiyon Yayılımı (Quality Function Deployment (QFD)) yöntemi kullanılmıştır. QFD'nin uygulama kısmı olan Kalite Evi'nin (House of Quality (HoQ)) girdilerini oluşturan denizcilerin beklentileri ve bu beklentilere karşılık gelebilecek gereksinimlerin belirlenmesinde“Optimum Kart Sıralama”programından yararlanılmıştır. Böylece gelecekte yapılacak bilimsel çalışmalarda referans alınabilecek bir indikatörler listesinin oluşturulması bu çalışmanın önemli çıktılarından bir tanesi olmuştur. Kalite Evi girdilerinin ağırlıklandırılmasında belirsizlikleri ortadan kaldırması ve daha kesin sonuçlar vermesi sebebiyle Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP)) yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca ilişkiler matrisinde de daha net sonuçlar alabilmek için işlemler bulanık mantık kullanılarak yapılmıştır. Kalite evi yönteminin Bulanık Mantık, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci ve Kart Sıralama yöntemi ile modellenerek yapılması bu çalışmayı özgün kılmanın yanında deniz işgücünün sürdürülebilirliğine ilişkin belirsizlikleri ortadan kaldırarak daha tutarlı sonuçlar alınmasını sağlamıştır. Kalite Evi işlemi sonucunda denizcilerin en büyük mutlak ağırlığa sahip beklentilerinin iş-yaşam dengesi, sosyal faydalar, eğitim ve öğretim, emniyetli ve sağlıklı çalışma ortamı olduğu belirlenmiştir. Bu beklentilere karşılık gelebilecek mutlak önem derecesi en büyük gereksinimlerin ise insanların sağlığı ve güvenliği, sosyal sigortalar, tıbbi teminatlar ve tıbbi faydalar, ülkesine geri gönderme, anlaşılabilir bir iş sözleşmesi, yiyecek kalitesi ve miktarı, kara-deniz-kara kariyer yönetim sisteminin kurulması, esnek ve kısa çalışma süresi, mürettebat refahı departmanı kurulması ve denizde emniyeti destekleyen teknolojiler olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda deniz iş gücünün sürdürülebilirliğini sağlamak için denizicilerin sosyal hayattan ve ailelerinden uzun süre ayrı kalmalarını önleyen sağlıklı bir iş-yaşam dengesinin kurulmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca denizicilerin ve ailelerinin hayatlarını garanti altına alacak sosyal faydaların uygulanması, denizcilerin emniyetli ve sağlıklı çalışma ortamına sahip gemilerde çalışmak istemeleri çalışmanın diğer önemli sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, global warming, declining energy resources, declining economic productivity and negative social impacts in the world are forcing sectors to take sustainable measures. For this reason, the concern of creating a sustainable structure today has gained importance in the maritime sector as well as in all sectors. One of the features of sustainability, which is a popular concept today, is its longevity. The most valuable resource that can ensure the longevity of businesses is human resources. Considering that most of the goods subject to world trade are made by sea transportation, it is possible for shipowners to protect their assets with a sustainable maritime labor force. However, when both the studies in the literature are examined and the reports obtained from the maritime sector, it is seen that there is a constant supply deficit, especially on the side of the officers, and there is an emphasis on the shortage of seafarers. From here, when the difficulties of working conditions are added to the difficulties that seafaring is inherent in, arises the need for seafarers to be much more supported to do their profession. Therefore, the longevity of the human factor, which is at the center of sustainability, has become a significant issue for the maritime industry. The purpose of this study is to create a sustainable model by determining the expectations of seafarers and the requirements that can meet these expectations in order to ensure the sustainability of the maritime labor force. In the study, it is thought that proposing solutions that will enable seafarers to achieve both economic and social welfare with the establishment of work-life balance will play an important role in increasing the interest of future generations in seafaring, in particular. In the study, the Quality Function Deployment (QFD) method used to transform customer expectations into product features was used. The“Optimal Card Sorting”software program was used to determine the seafarer expectations that constitute the inputs of the Quality House, which is the application part of QFD, and the requirements that may correspond to these expectations. Thus, the creation of a list of indicators that can be taken as reference in future scientific studies has been one of the important outputs of this study. The Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) method was used in weighting the inputs of the Quality House because it eliminates uncertainties and gives more precise results. In addition, in order to get clearer results in the relationships matrix, the operations were performed using Fuzzy Logic. Modeling the House of Quality (HoQ) method, with Fuzzy Logic, FAHP and Card Sorting method has made this study unique, as well as eliminating uncertainties regarding the sustainability of the maritime labor force, resulting in more consistent results. In the House of Quality, it was seen that the biggest absolute expectations were work-life balance, social benefit, education and training, and safe and healthy working environment. It was seen that the first ten requirements with the highest absolute importance that could correspond to these expectations were health and safety of people, social insurances and benefits, medical coverage and medical benefits, repatriation, understandable contract, quality and quantity of food, set up a land-sea-land career management system, short deployment and flexible working time, establishment of a crew welfare department and technology supporting safety at sea. As a result of the study, the necessity of establishing a healthy work-life balance that prevents seafarers from being separated from social life and their families for a long time has emerged in order to ensure the sustainability of the maritime labor force. In addition, the implementation of social benefits that will guarantee the lives of seafarers and their families and the desire of seafarers to work on ships with a safe and healthy working environment are other important results of the study.