Platon'da siyasal bir kavram olarak 'Mutlak hakikat'in gelişimi ve dönüşümü
The evolution and transformation of 'Absolute truth' as a political concept in Plato
- Tez No: 513389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı siyaset felsefesi literatüründe ve özel olarak da Hannah Arendt'in siyaset felsefesinde Sokrates ve Platon arasında yapılan özsel ayrımı reddetmek ve Sokrates ve Platon arasındaki farklılığın öz ya da amaçtan değil, araç ya da yöntemden kaynaklandığını ileri sürmektir. Bu açıdan Platon'un yapıtları“mutlak hakikat”ve“ikili idealizm”kavramları kullanılarak analiz edilecektir. Çalışmada Platon ve Sokrates arasındaki amaçsal ortaklığın somut bir göstergesi olarak Sofistlerle kurulan düşünsel karşıtlığa da işaret edilecek ve Sokrates ve Platon'un tahrifata uğrattığı Sofist siyasal düşüncenin önemi vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to reject the essential distinction between Socrates and Plato, which is seen in the literature of political philosophy and in particular in the political philosophy of Hannah Arendt, and to put forward that the difference between Socrates and Plato is derived from the method or instrument, but not from the essence or purpose. In this regard, the works of Plato are going to be analysed by using the concepts of“absolute truth”and“dual idealism”. The work is going to point out the philosophical opposition formed with the Sophists as a concrete indicator of the agreement concerning the purpose between Socrates and Platon, and emphasize the importance of the political thoughts of the Sophists, falsified by Socrates and Plato.