Mustafa Kutlu'nun kanaat ekonomisi kavramının hikâyelerinde incelenmesi
Analyzing Mustafa Kutlu's consept of kanaat economy in his stories
  1. Tez No: 672903
  2. Yazar: GÖKHAN GEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada Mustafa Kutlu'nun hikâyeleri iktisat biliminin kavramları bağlamında incelenmiştir. Mustafa Kutlu'nun hikâyeleri üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Ancak bu çalışmalardan hiç biri söz konusu hikâyeleri iktisadi kavramlar çerçevesinde bir analize tabi tutmamıştır. Mustafa Kutlu'nun kapitalist iktisada eleştirisini anlamak için hikâyeleri bu kavramlar bağlamında inceledik. Tezin giriş bölümünde bu konuyu seçme sebeplerimiz, çalışmamızın kapsamı, amaçları ve usulümüz hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde iktisadın bağımsız bir bilim haline geldiği 18. yüzyıla kadar, felsefe ve bilimde yaşanan zihniyet dönüşümü tarihsel ve teorik bağlamda açıklanmaya çalışılmıştır. Buna göre Antik Çağ ve Modern Çağ'daki bilim ve felsefede yaşanan zihniyet dönüşümlerine sebep olan düşünürler ve onların eserleri serimlenmiştir. Bu dönüşümler sırasında yaşanan sosyal, politik ve tarihi olaylar anlatılmıştır. Ayrıca Mustafa Kutlu'nun kapitalizme alternatif olarak öne sürdüğü kanaat kavramı ve bu kavramın kaynağı olarak bizim önerdiğimiz Yalçın Koç'un Anadolu mayası kavramları açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde iktisadın bağımsız bir bilim haline gelişi sürecinde gerçekleşen sosyal ve siyasi olaylar anlatılmıştır. Kapitalizmin doğuşu ve ekonomi biliminin kapitalizmi ele alışı dönemin iktisatçı mütefekkirlerin fikirleri bağlamında tarihsel ve teorik olarak açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise inceleme materyallerimiz olan hikâyeler tanıtılarak her bir hikâye kapitalist-iktisattan doğan kavramlar bağlamında değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise Mustafa Kutlu'nun hikâyelerindeki bazı kahramanların kapitalist ekonomiyi bazılarının ise kanaat ekonomisini temsil ettiği gösterilmeye çalışılmıştır. Söz konusu idealinin teorik zemininin anlaşılması bu kahramanların temsil ettiği ahlaki değerin kaynağına yönelmekle mümkün olduğu görülmektedir. Anadolu Mayası kavramının kaynağı ve kanaat ahlakının kaynağı özdeştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mustafa Kutlu's stories have been examined in the context of the concepts of economics. Many studies have been done on the stories of Mustafa Kutlu. However, none of these studies analyzed these stories within the framework of economic concepts. In order to understand Mustafa Kutlu's criticism of capitalist economics, we analyzed the stories in the context of these concepts In the introduction part of the thesis, the information about the reasons for choosing this subject, the scope of our study, its aims and method are given. In the first part of our study, the mentality transformation that took place in philosophy and science until the 18th century when economics became an independent science has been tried to be explained in a historical and theoretical context. As a result of this, the thinkers who caused the mentality transformations in science and philosophy in the Ancient and Modern Age and their works have been presented. Social, political and historical events experienced during these transformations have been described. In addition, the concept of kanaat put forward by Mustafa Kutlu as an alternative to capitalism and the concepts of Anadolu Mayası by Yalçın Koç, which we propose as the source of this concept, are explained. In the second part of our study, the social and political events that took place in the process of economics becoming an independent science are explained. The birth of capitalism and economics' approach to capitalism have been explained historically and theoretically within the context of the ideas of the economist thinkers of the period. In the third part of our study, the stories, which are our studying materials, are introduced and each story is examined in the context of the concepts arising from capitalist-economics. In the conclusion part, it has been tried to show that some of the heroes in Mustafa Kutlu's stories represent the capitalist economy and some represent the kanaat economy. It is seen that understanding the theoretical grounds of this ideal is possible by turning to the source of the moral value represented by these heroes. The source of the concept of Anatolian Maya and the source of the moral of kanaat are identical