Ayırımcılık, siyaset ve kadınların insan hakları: Medyanın etkileri üzerine bir inceleme
Discrimination, politics and women's human rights: A study on the effects of media
  1. Tez No: 672907
  2. Yazar: SÜREYYA BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnsan hakları, her tek insanın sadece insan olduğu için sahip olduğu insansal olanakları gerçekleştirirken hiçbir engelle karşılaşmamasına ilişkin istemler ya da her tek insanın, insanın değerine ya da onuruna layık şekilde muamele etmesini ve muamele görmesini talep eden etik ilkeler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan hareket edildiğinde, kadınların insan haklarının da her kadın-insanın, sadece insan olduğu için sahip olduğu olanakları gerçekleştirirken hiçbir engelle karşılaşmamasına ilişkin istemler olduğu; her kadın-insanın onurunun ya da değerinin gerektirdiği şekilde muamele etmesi ve muamele görmesini talep eden etik ilkeler olduğu görünürlük kazanmakta, bu bağlamda kadınların insan haklarının insan hakları bütününden ayrı tutulmaması gerektiği anlaşılmaktadır. Ancak insan haklarının neyin istemleri olduğuna ilişkin bilginin yaygınlık kazanmamış olması, yerleşik olmaması ve tam anlamıyla kavranıp benimsenmemesi ayırımcılık, özcülük, toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi olgulara sebebiyet vermekte ve insan hakları ihlallerini kadınlar özelinde çok daha görünür kılmaktadır. Diğer taraftan, bu olguların toplumsal sistemde belirleyici olan iki güç olarak medya ve siyaset aracılığıyla çok çeşitli şekillerde, gizil ya da açık olarak yeniden üretildikleri bir sorunsal olarak göze çarpmaktadır. Sözü edilen sorunsaldan hareketle yürütülen bu çalışma, insan haklarının kadınlar için de gerçeklik kazanması bağlamında, kadınların insan haklarını medya ve siyaset bağlamında ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Human rights can be defined as demands asking that no human being be prevented from realizing his/her human potentialities they have just by virtue of being human. In that sense, human rights are ethical principles demanding that each and every individual human treat and be treated in terms of human value or dignity. Based on this definition, it follows that women's human rights are also such demands concerning women. In other words, women's human rights should not be considered to be separate from human rights. However, due to the lack of knowledge as to what human rights are, what sort of demands they are or why they should be adopted, discrimination, essentialism and gender inequality is widespread around the world, leading to various sorts of human rights violations , especially in the case of women. On the other hand, there is no doubt that media and politics, as two determinant forces in the social system, have a determining role in shaping—either directly or indirectly—perceptions on women, making it clear that their influence asks for careful examination. With this in mind, his thesis intends to discuss the role of media and politics in reproducing discrimination of women and in terms of women's human rights.