Yerel yönetimlerin kadın sorunlarına yaklaşımı
Local governments approach to the problems of women
- Tez No: 336003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde kadın ve erkek eşitsizliğine dayanan sorunlar insan hakları düzeyinde toplumsal bir sorun olarak algılanmaktadır. Kadınların toplum tarafından oluşturulmuş özellikleri onların sorunlarına da neden olmaktadır. 1980?li yıllardan itibaren insan hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi ve kadın sorunlarında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmelerin ve yasal düzenlemelerin yeterli olmadığı, kadın-erkek eşitliğinin toplumun bütün kesimleri tarafından benimsenmesinin kadına yönelik yaklaşımların değişmesi ile oluşacağı görülmektedir.Toplumların ekonomik ve sosyal hayatını derinden etkileyen küreselleşme süreci, yerel yönetimlerin sosyal politikalar üzerindeki görevini dönüştürürken aynı zamanda toplumsal dengenin sağlıklı olabilmesi için önemli görevler yüklemektedir. Sosyal hayatın yerel kaynaklarla düzenlenmesi belediyelerin planlama, düzenleme ve uygulamalarını etkileyen bir yaklaşımdır.Bu çalışmada, yerel yönetimlerin kadınlara yönelik uyguladıkları çalışmalar yanında bütçeleme, kentli hakları, çevre hareketleri, sağlık ve sosyal hizmet uygulamaları incelenmiş ve farklı siyasal partilerin yönettikleri belediyelerin kadın sorunlarına yaklaşımları araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Toplumsal Cinsiyet 2. Cinsiyet Eşitliği 3. Kadın Sorunları 4. Yerel Yönetimler 5. Belediyeler
Özet (Çeviri)
Nowadays, based on the issues of human rights at the level of gender inequality is perceived as a social problem. Features the community created by women leads to their problems. Since the 1980s, development of human rights and freedoms and women's issues has been significant progress. These developments and regulations is not enough. Gender equality adopted by all segments of society against women, with the change of approaches are possible.The process of globalization is affecting the economic and social life of communities, local governments on the role of social policy has changed. Local governments have an important role to ensure social stability. Organization of social life with local resources, municipal planning, regulation and practices affecting the approach.In this study, women-specific applications of local governments as well as budgeting, urban rights, environmental movements, health and social work practices are examined. Approaches to issues specific to women in political parties was investigated. Key Words 1. Gender 2. Gender Equality 3. Women's Issues 4. Local Government 5. Municipality