Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİlerin) finansmanında kitle fonlaması modeli: Türk KOBİlerine yönelik bir öneri
Crowdfunding model for the financing of small and medium-sized enterprises (SMEs): A suggestion for Turkish SMEs
- Tez No: 726595
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) sağlanan devlet destekleri ve karşılaştıkları zorluklar incelenmiş ve KOBİ'lere sağlanan desteklerin finansmana ulaşım anlamında yetersiz olduğu kanaatine varılmıştır. Günümüzde uluslararası ticaretin arttığı göz önüne alındığında, KOBİ'ler gelişmiş ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkeler için de önem arz etmektedir. KOBİ'lerin ekonomideki yeri ülkemiz açısından da önemlidir. Gelişmenin, ulusal kalkınmanın istikrarlı olarak sürdürülmesi ile KOBİ'lerin kalkınması ve gelişmesi doğru orantılıdır. Ancak KOBİ'ler faaliyetlerini gerçekleştirirken, diğer ülkelerdeki gibi bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir. Özellikle finansal araçlardan istenen düzeyde yararlanılamaması, altyapı eksiklikleri, finansal yönetimdeki yetersizlik en önemli sorunlar arasında gösterilebilmektedir. KOBİ'lerin yaşadıkları sorunların azaltılabilmesi amacıyla sunulan bazı devlet destekleri bulunmaktadır. Çalışmada KOBİ'lerin finansman kaynakları ve devlet destekleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda KOBİ'lerin gelişmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bakımından KOBİ'lerin finansmana ulaşabilmesi için devlet desteklerinin arttırılmasının gerekli olduğu belirlenmiştir. Bu amaçla ülkemiz için yeni bir finansman kaynağı olan kitlesel fonlama alanında da destek verilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür ve ülkemizin güzide kurumlarından birisi olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) için kitlesel fonlama alanında bir destek modeli önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, state supports provided to Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) and the difficulties they face were examined and it was concluded that the supports provided to SMEs were insufficient in terms of access to finance. Considering the increase in international trade today, SME are important for developing countries as well as developed countries. The place of SME in the economy is also important for our country. The stable maintenance of development and national development is directly proportional to the development and development of SME. However, SME may encounter some problems while carrying out their activities, as in other countries. In particular, the inability to benefit from financial instruments at the desired level, infrastructure deficiencies and inadequacy in financial management can be shown among the most important problems. There are some government supports offered in order to reduce the problems faced by SME. In the study, financial resources and state supports of SMEs are discussed in detail. As a result of the study, it has been determined that it is necessary to increase the state supports in order for SMEs to reach finance in terms of the development of SMEs and their contribution to the country's economy. For this purpose, it was thought that it would be appropriate to provide support in the field of crowdfunding, which is a new source of financing for our country, and a support model in the field of crowdfunding was presented to the Small and Medium-Sized Enterprises Development and Support Administration (KOSGEB), one of the distinguished institutions of our country.