Örgüt içi eğitim programları ve çalışanların örgütsel uyum süreci arasındaki ilişki
Intra-organizational training programs effect on employees oforganizational adaptation process
- Tez No: 672923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEMEL EĞİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde insan gücüne verilen değerin artması ve değişim sürecinde eğitimin önemli bir araç haline gelmesi sonucu örgütler için eğitim, vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir. Örgütler artık başarılarının çalışanların başarısına bağlı olduğunun bilincindedir. Çalışanlarından etkin şekilde fayda sağlamak isteyen örgütlerin, çalışanlardan yüksek performans alabilmeleri için bazı stratejiler geliştirerek çalışanlarının örgütte mutlu olmasını sağlaması gerekmektedir. Bu koşul gerçekleşmeksizin örgütlerde insan gücünden yüksek performans beklemek çok gerçekçi değildir. Bu süreçte karşımıza çıkan en önemli kavramlardan birisi çalışanların örgüte uyum sürecidir. Örgütsel uyum, çalışanların örgüte, işe ve gruba uyum sağlama sürecini ifade etmektedir. Uyum sağlayamayan bir çalışanda verim düşüklüğü, iş aksatma, mutsuz olma, iş değiştirme vb. durumlar yaygın şekilde görülmektedir. Çalışanın iş ortamında mutlu olması, örgüte bağlılığının yüksek olması ve iş memnuniyeti düzeyinin yüksek olması için önce örgütsel uyum sürecinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Araştırmanın amacı, örgüt içi eğitimler ile çalışanların örgütsel uyumu arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini, Türkiye genelinde örgütsel eğitim almış olan 272 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada toplanan veriler, 272 kişiye uygulanan nicel araştırma yöntemi anket tekniği elde edilmiştir. Yapılan anketler neticesinde toplanan verilerin analizi doğrultusunda elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonucunda, örgüt içi eğitim skoru ile örgütsel uyum skoru arasında pozitif yönde korelasyon olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, education has become an indispensable point for organizations as the value given to manpower has increased and education has become an important tool in the process of change. Organizations are now aware that their success depends on the success of their employees. Organizations that want to benefit from their employees effectively should develop some strategies to ensure that their employees are happy in the organization in order to get high performance from their employees. It is not realistic to expect high performance from manpower in organizations without this condition. One of the most important concepts encountered in this process is the adaptation process of employees to the organization. Organizational cohesion refers to the process by which employees adapt to the organization, work, and group. The low productivity in an employee who cannot adapt, disrupting work, being unhappy, changing jobs, etc. situations are widely observed. In order for the employee to be happy in the business environment, to have a high commitment to the organization, and to have a high level of job satisfaction, the organizational adaptation process must first take place. The aim of the study is to examine whether there is a relationship between in- organization training and employee organizational cohesion. In this context, the sample of the research consists of 272 employees who have received organizational training throughout Turkey. The data collected in the study was obtained from the quantitative research method survey technique applied to 272 people. As a result of the surveys, the results obtained in accordance with the analysis of the data collected were revealed. As a result of this research, it was found that there was a positive correlation between the score of training in the organization and the score of organizational adaptation.