Erken dönem uyumsuz şemaları ile depresif belirtiler ve öz-duyarlık arasındaki ilişki
The relationship between early maladaptive schemas and depressive symptoms and self-sensitivity
  1. Tez No: 672932
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada erken dönem uyumsuz şemalar ile depresif belirti ve öz-duyarlık arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada Sosyo-Demografik Bilgi Formu,Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Beck Depresyon Ölçeği ve Öz-duyarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, demografik değişkenler için bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi,ayrıca, öz-duyarlık ve erken dönem uyumsuz şemaların demografik değişkenlere göre incelenmesinde çok değişkenli varyans analizi kullanılmıştır. Ek olarak, depresif belirtiler, öz-duyarlık ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Öz-duyarlık ve erken dönem uyumsuz şemaların depresif belirtileri yordamasında ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin %69.9'u kadın ve %30.1'i erkektir. Öğrencilerin %66'sı 1. sınıf, %19.5'i 2. sınıf ve %14.5'i ise 3. sınıf olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %13.7'si aktif olarak bir işte çalışıyorken %86.3'ü çalışmamaktadır. Depresif belirtiler ile öz-duyarlık toplam puanı ve öz-sevecenlik, öz-yargılama, paylaşımların bilincinde olma, izolasyon, bilinçlilik ve aşırı özdeşleşme alt boyutları ile anlamlı düzeyde ve negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Depresif belirtiler ile erken dönem uyumsuz şemalara ait toplam puan ve duygusal yoksunluk, başarısızlık, karamsarlık, sosyal izolasyon/güvensizlik, duyguları bastırma, onay arayıcılık, iç içe geçme/bağımlılık, ayrıcalıklık/yetersiz özdenetim, kendini feda, terk edilme, kusurluluk, cezalandırılma ve tehditler karşısında dayanıksızlık alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ve pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Fakat depresif belirtiler ile yüksek standartlar şemasında anlamlı ilişki belirlenememiştir. Ayrıca erken dönem uyumsuz şemaların toplam puanı ile öz-duyarlık toplam puanı ve öz-sevecenlik, öz-yargılama, paylaşımların bilincinde olma, izolasyon, bilinçlilik ve aşırı özdeşleşme alt boyutları arasında anlamlı düzeyde ve negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri bir bütün olarak, depresif belirtileri yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between early maladaptive schemas and depressive symptoms and self compassion. In the study, Socio-Demographic Information Form, Young Schema Scale Short Form-3, Beck Depression Scale and Self compassion Scale were used. In the research, independent groups t test, one-way variance analysis (ANOVA) for demographic variables, and multivariate variance analysis (manova) was used in the analysis of self compassion and early maladaptive schemes according to demographic variables. In addition, the relationship between depressive symptoms, self compassion, and early maladaptive schemes was examined by pearson correlation analysis. Multiple regression analysis was performed in predicting depressive symptoms of self-sensitivity and early disordering schemes. 69.9% of the university students participating in the research are women and 30.1% are men. In addition, 13.7% of the participants work actively in a job, while 86.3% do not. In addition, 66% of the participants are 1st grade, 19.5% are 2nd grade and 14.5% are 3rd grade students. A significant and negative correlation was found with depressive symptoms and self compassion total score and dimensions of self-kindness, self-judgment, common humanity, isolation, mindfulness, over-identification total score of depressive symptoms .Depressive symptoms and early maladaptive schemes and abandonment/instability, mistrust/abuse, emotional deprivation, defectiveness / shame, social isolation/alienation, dependence/incompetence, vulnerability to harm or illness, enmeshment/undeveloped self, failure, entitlement/ grandiosity and insufficient self-control, subjugation, self-sacrifice, and approval seeking,negativity/pessimism, emotional inhibition, unrelenting standards, and punitivenes.it was determined that there was a significant and negative correlation between the total score of early maladaptive schemes and the self compassion, total score and the self-kindness, self-judgment, common humanity, isolation, mindfulness, over-identificati. The independent variables of the research predict depressive symptoms as a whole.