Halkla ilişkiler öğrencilerinin mezuniyet sonrası kariyerlerine yönelik algıları: Son sınıf öğrencileri üzerine nitel bir araştırma
The perceptions of public relations students on their career after graduation: Qualitative study of senior PR students
- Tez No: 672933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Üniversiteden mezun olmak kariyer yapma sürecinde önemli bir dönüm noktasıdır. Ancak bu dönüm noktası aynı zamanda belirsizlikler ile dolu bir dönemin başlangıcını simgeler. Mezuniyet zamanı yaklaştıkça, mezuniyet sonrası kariyer yapma konusu diğer tüm endişe ve sorunların önüne geçer. Özellikle istihdam alanı yeterince yüksek olmayan bir dalda okuyan son sınıf öğrencileri bu kaygıları en yüksek düzeyde yaşayan gruptur. Bu nedenle bu nitel araştırma, son sınıf halkla ilişkiler öğrencilerinin mezuniyet sonrası kariyerlerine yönelik algılarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin mesleğe, aldıklara eğitime ve kariyer planlamada önemli roller oynayan diğer öğelere ne tür anlamlar atfettiklerini anlayabilmek için fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Ege üniversitesinden 13 son sınıf halkla ilişkiler öğrencisi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Deşifre edilen görüşme metinleri tematik içerik analizine tabi tutulmuş ve (1) branş seçimi, (2) mesleğin gereklerini karşılayabilme, (3) halkla ilişkiler mesleğine ilişkin algılar, (4) mezuniyete yönelik algılar, (5) kendini yetersiz hissetme ( 6) halkla ilişkilerin itibarı (7) kariyer planlama ve (8) uygulayıcıda olması gereken özellikler şeklinde sekiz adet tema elde edilmiştir. Genel olarak bakıldığında temalar, halkla ilişkiler alanında kariyer yapmaya ilişkin kaygı ve sorunları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Graduation from university is a significant milestone for most students in terms of building a successful carrier. However, it also marks the beginning of a new period full of uncertainty. As graduation time approaches, the concerns about having a thriving career after graduation override any other consideration. Senior students, especially those studying a field in which unemployment rates are high, experience this phenomenon at the highest level. Therefore, this qualitative study aims to discover senior public relations students' perceptions of their career after graduation. A phenomenological design has been used to determine what meanings PR students attribute to the profession, the education they receive, and other critical elements playing a role in career planning. In-depth interviews were conducted with a purposeful sample of 13 senior PR students from Ege University. The transcripted data were analyzed using thematic content analysis. The results revealed eight themes of (1) the choice of the major, (2) meeting job requirements (3) the perceptions towards PR profession (4) the perceptions towards graduation (5) feeling unqualified for the job 6) the reputation of public relations (7) career planning, and (8) the qualifications of the practitioner. Overall themes generated a list of concerns and problems about making a career in public relations.