Erken dönem uyumsuz şemalar ile psikolojik belirtilerin ruminatif düşünme biçimi üzerindeki etkileri
The effects of early maladaptive schemas and psychological symptoms on ruminative thinking style
  1. Tez No: 656909
  2. Yazar: BERİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin erken dönem uyum bozucu şemaları ile psikolojik belirtilerinin ruminatif düşünme biçimini yordayıp yordamadığını belirlemektir.Erken dönem uyumsuz şemalar çocukluk ve ergenlik yıllarında gelişen, yaşam boyunca karmaşık bir hal alarak devam eden, duygu, biliş, hatıralar ve bedensel duyulardan oluşan, kişiler arası ilişkilerde ortaya çıkan zihinsel kavramlardır (Young,1994). Psikopatoloji ruhsal yapıdan ayrı düşünülemez. Gelişimin erken dönemlerinde yaşanan travmatik deneyimler bilinçten (»bastırılma«) ile elenir ve bunlar artık istemli olarak »bilinç dışından« çağrılamaz. Yaşamsal bir savunma mekanizması olan bastırma ile geri plana itilen bu deneyimler şiddetli ruhsal yaralara sebep olursa iyileşmez ve işlenemez. Bastırılan travmalar etkilerini muhafaza ederler ve başka bir biçimde ve başka bir zamanda ruhsal rahatsızlık olarak ortaya çıkabilirler. Bastırılan bu travmatik deneyimler dinamik güçleri ve etkilerini muhafaza ederler ve daha sonra başka biçimlerde, ruhsal hastalıkların semptomları olarak ortaya çıkabilirler. Asıl neden yani, başlangıçtaki ruhsal yaralanma bilince getirilemez, hatırlanamaz. Bilinçle algılanan sadece ortaya çıkan semptomun verdiği sıkıntıdır (Freud, 1953). Alan yazında, özellikle şemaların çeşitli psikopatolojilerle arasındaki ilişki kapsamlı bir şekilde tartışılmış ve kuramsal olarak ortaya konulmuştur. Ruminasyon kavramı genel olarak tekrarlayıcı düşünmeyi ifade etmektedir (Rippere, 1977). Çalışmalar, ruminatif düşünme tarzının, depresyonla olan ilişkisini vurgulamaktadır. Ruminatif düşünme tarzı; depresif duygudurum ve nedenleri üzerine tekrarlayan düşünmeyi içerir ve bu bir kısır döngü içerisinde olumsuz duygudurumun ve depresif belirtilerin katlanarak artmasına sebep olur. Bu çalışmanın öncelikli amacı ruminatif düşünme biçimi ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide erken dönem uyumsuz şemaların etkisi incelemektir. Bu bağlamda, öne çıkan şemaların içerikleri, özellikleri ve bu şemaların yetişkinlikteki düşünce ve davranış örüntülerine yansımaları derinlemesine ele alınacaktır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılan bir çalışmadır. Bu araştırmada izlenecek prosedür literatür taraması yapılarak konuyla ilgili kapsamlı araştırma yapılıp tüm bilgiler toplanacaktır. Veri toplamak için katılımcılara Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ), Young Şema Ölçeği Kısa Form (YŞÖ-3) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) uygulanacaktır. Çalışmanın örneklemi üniversite öğrencilerinden rastgele örnekleme yöntemine göre seçilerek gönüllü bireylerden oluşacaktır. Elde edilecek değişkenler korelasyon analizi uygulanarak SPSS ortamında analiz edilecektir. Ruminatif düşünme biçimi ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide erken dönem uyumsuz şemaların aracı rolü incelenecektir. Elde edinilen veriler SPSS 22.0 programı eşliğiyle analiz edilecektir. İstatistiksel incelemeler ve yorumlamalar; p < .05 anlamlılık düzeyine göre değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of early maladaptive schemes and psychological symptoms on ruminative thinking style.Early maladaptive schemas are mental concepts that develop in childhood and adolescence, continue in a complex state throughout life, consisting of emotion, cognition, memories and physical senses, and occur in interpersonal relationships (Young, 1994).Psychopathology cannot be considered separately from the spiritual structure. Traumatic experiences in the early stages of development are eliminated by repression from consciousness, and these can no longer be called from consciousness anymore. These experiences, which are pushed into the background by suppression, which is a vital defense mechanism, do not heal and cannot be processed if they cause severe mental injuries. Suppressed traumas retain their effects and may occur as a mental disorder in another form and at another time. These suppressed traumatic experiences retain their dynamic powers and effects, and then they may appear in other forms as symptoms of mental illness. The real cause, that is, the initial mental injury cannot be brought into consciousness, cannot be remembered. Perceived by consciousness is only the distress caused by the symptom (Freud, 1953). In the literature, the relationship between schemas and various psychopathologies has been discussed extensively and theoretically.The concept of rumination refers to repetitive thinking in general (Rippere, 1977). Studies emphasize the relationship between ruminative thinking and depression. Ruminative thinking style; It involves repetitive thinking on depressive mood and its causes, and this causes an increase in negative mood and depressive symptoms in a vicious circle.The primary purpose of this study is to investigate the effect of early discordant schemes in the relationship between ruminative thinking and psychological symptoms. In this context, the contents of the prominent schemes, their features and their reflections on the patterns of thought and behavior in adulthood will be discussed in depth. The research is a study in relational screening model. The procedure to be followed in this research will be conducted through a literature review and a comprehensive research on the subject will be conducted and all information will be collected. To collect data, participants will use the Ruminative Thinking Style Scale (RDBÖ), the Young Schema Scale Short Form (YAS-3) and the Short Symptom Inventory (BSI). The sample of the study will be selected from university students according to random sampling method and will consist of volunteer individuals. The variables to be obtained will be analyzed in SPSS by applying correlation analysis. The effect of early maladaptive schemes in the relationship between ruminative thinking and psychological symptoms will be examined. The data obtained will be analyzed with SPSS 22.0 program.