Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemaların yalnızlık, umutsuzluk ve depresif belirtiler ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of early maladaptive schemas with loneliness, hopelessness and depressive symptoms in university students
  1. Tez No: 669734
  2. Yazar: ELİF YAĞMUR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde, erken dönem uyumsuz şemaların yalnızlık, umutsuzluk ve depresif belirtiler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ek olarak, erken dönem uyumsuz şemalar, depresif belirtiler, yalnızlık, umutsuzluk ve bazı sosyodemografik değişkenlerin ilişkisi de ortaya konmuştur. Çalışmanın örneklemini 727'si kadın, 349'u erkek olmak üzere toplam 1076 kişi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, Young Şema Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, katılımcı gönüllülüğü esas alınarak Google Forms ile toplanmıştır. Araştırmada, katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine ve verdikleri bilgilere göre dağılımlarını belirlemek üzere betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Ayrıca, araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenebilmesi için Bağımsız Örneklem T-Testi, Anova, Manova, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erken dönem uyumsuz şemalar ile depresif belirtiler, yalnızlık ve umutsuzluk arasında anlamlı ve pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ek olarak, kadınların yüksek standartlar ve kendini feda etme şemalarında erkeklerden daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Diğer yandan, erkeklerin duygusal yoksunluk, kusurluluk, sosyal izolasyon şemalarında kadınlara göre daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Ayrıca, erkeklere göre kadınların daha fazla depresif belirti gösterdiği, kadınlara göre erkeklerin daha fazla yalnızlık yaşadığı görülmüştür. Umutsuzlukta ise, cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Umutsuzluk ve yalnızlıktaki artışın, depresif belirtilerdeki artışı yordadığı da araştırmanın bulguları arasındadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda veriler yorumlanmış ve ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of early maladaptive schemas on loneliness, hopelessness and depressive symptoms were examined in university students. In addition, the relationship of early maladaptive schemas, depressive symptoms, loneliness, hopelessness, and some sociodemographic variables were also revealed. The sample of the study consists of a total of 1076 people, 727 of whom are women and 349 of them are men. Young Schema Questionnaire, Beck Depression Inventory, UCLA Loneliness Scale and Beck Hopelessness Scale were used within the scope of the study. Data was collected using Google Forms based on participant volunteerism. In the study, descriptive statistics were used to determine the distribution of the participants according to their various demographic characteristics and the information they provided. In addition, Independent Sample T-Test, Anova, Manova, Pearson Product-Moment Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to determine the relationships between the variables of the study. According to the findings obtained from the study, a significant and positive relationship was found between early maladaptive schemas and depressive symptoms, loneliness and hopelessness. In addition, women scored higher than men in schemes of self-sacrifice and unrelenting standards. On the other hand, it was observed that men got higher scores than women in schemes of emotional deprivation, defectiveness and social isolation. In addition, it was observed that women showed more depressive symptoms than men and men experienced more loneliness than women. In hopelessness, no significant difference was found in terms of gender. It is also among the findings of the study that an increase in hopelessness and loneliness predicts the increase in depressive symptoms. In line with the findings obtained, the data were interpreted and discussed in accordance with the relevant literature.