İşveren markası ve yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi: Savunma sanayi sektöründe bir araştırma
The impact of employer branding and talent management practices on organizational identification: A study in the defense industry sector
  1. Tez No: 927760
  2. Yazar: ADEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, savunma sanayi sektöründe işveren markası ve yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkilerini incelemektir. İşveren markası ve yetenek yönetimi, organizasyonların uzun vadeli başarıları için kritik stratejik araçlar olup, çalışan bağlılığını ve motivasyonunu artırmada ve örgütsel özdeşleşmede önemli bir rol oynamaktadır. Savunma sanayi gibi yüksek teknoloji gereksinimi olan, stratejik bilgiye dayalı ve yoğun rekabetin bulunduğu sektörlerde, bu uygulamaların etkin bir şekilde hayata geçirilmesi organizasyonel başarı için bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak, bu iki kavramın örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini ele alan araştırmaların sınırlı olması, bu çalışmanın literatüre katkı sağlama ihtiyacını ortaya koymuştur. Veri toplama sürecinde online anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu, savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren farklı organizasyonlarda çalışan 210 kişi oluşturmaktadır. Hipotezler regresyon analizi ve Hayes Process makrosu kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde Process 4.0 makrosu ile SPSS 24 ve AMOS 24 programları kullanılmıştır. Çalışmada aynı zamanda iki katılımcı ile mülakat yapılmış ve savunma sanayiindeki işveren markalaşma ve yetenek yönetimi uygulamalara yönelik sorulara cevap alınmıştır. Araştırma sonuçları, işveren markası alt boyutlarının (çalışan değer algısı, kariyer ve gelişim olanakları, kurumsal itibar, ekonomik unsurlar, sosyal unsurlar, çalışma koşulları ve işyeri seçimi) örgütsel özdeşleşme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yetenek yönetimi alt boyutlarının (yetenek istihdamı, yetenek geliştirme ve yeteneklerin elde tutulması) örgütsel özdeşleşme üzerinde etkisi vardır. İşveren markası alt boyutlarının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde yetenek yönetiminin düzenleyici rolü tespit edilmiştir. Bu bulgular, savunma sanayi organizasyonlarının örgütsel özdeşleşmeyi güçlendirmek için işveren markası ve yetenek yönetimi stratejilerini bir bütün olarak ele alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, hem literatüre hem de sektörel yöneticilere önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of employer brand and talent management practices on employees' organizational identification in the defense industry. Employer brand and talent management are critical strategic tools for the long-term success of organizations and play an important role in increasing employee commitment and motivation and organizational identification. In sectors such as the defense industry, where there is a need for high technology, strategic knowledge, and intense competition, the effective implementation of these practices has become a necessity for organizational success. However, the limited number of studies addressing the effects of these two concepts on organizational identification has revealed the need for this study to contribute to literature. An online survey was conducted during the data collection process. The sample group consists of 210 people working in different organizations operating in the defense industry. Hypotheses were analyzed using regression analysis and the Hayes Process macro. Process 4.0 macro and SPSS 24 and AMOS 24 programs were used in the analyses. In the study, two participants were also interviewed and questions regarding employer branding and talent management practices in the defense industry were answered. The research results showed that employer brand sub-dimensions (employee value perception, career and development opportunities, corporate reputation, economic elements, social elements, working conditions and workplace selection) have a significant effect on organizational identification. In addition, talent management sub-dimensions (talent employment, talent development and retention of talent) have an effect on organizational identification. The moderating role of talent management in the effect of employer brand sub-dimensions on organizational identification has been determined. These findings reveal that defense industry organizations should consider employer brand and talent management strategies as a whole to strengthen organizational identification. The study provides significant contributions to both the literature and sectoral managers.