Uluslararası ticarette politik risklerin ulaştırma sektörü üzerindeki etkisinin incelenmesi: Türkiye örneği
Investigation of the effect of policy risks on the transportation sector in international trade; the case of Turkey
- Tez No: 672935
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN ECE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, Transportation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde ulaştırma sektörü uluslararası boyutta olduğundan dolayı meydana gelen politik krizlerden ekonomik anlamda etkilenmektedir. Ulusal veya uluslararası krizlerden kaçınmak mümkün değildir. Fakat krizlerden dolayı meydana gelen etkilerden en az zararı alabilmek için firmanın kaynaklarının en etkin şekilde kullanılması ve meydana gelebilecek risklerin ölçülüp yönetilmesiyle mümkündür. Bu çalışma 2015 ile 2018 tarihleri arasında Türkiye'de meydana gelen ve politik kriz olarak adlandırabileceğimiz olayların BİST 'e kayıtlı olan ve BİST 100 endeksinde işlem gören ulaştırma firmaları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Kriz öncesi ve kriz sonrası bir takım rasyolar, getiri ve riskler hesaplanmıştır. Çalışmada olay etüdü yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda meydana gelen olaylarda olayın yaşandığı günde (t–0) anormal bir getiri (AR) meydana gelmiştir. Olay gününden 10 gün sonrasına (t+10) kadar hesaplanan kümülatif anormal getirilerin anormal getirilerden yüksek olması olayın etkisinin devam ettiğini göstermektedir. Bu sonuçtan hareketle ulaştırma firmalarının yarı güçlü formda etkin olmadığı yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's transportation sector affected due to its international size occurring political crisis economically. It is not possible to avoid a national or international crisis. However, it is possible to use the company's resources in the most efficient way and to measure and manage the risks that may occur in order to get the least damage from the effects caused by the crisis. In this study, between 2015 and 2018 occurred and the date BIST might call a political crisis in Turkey 'e registered and BIST 100 index traded on the analysis of transport companies analyzed. Some ratios, returns and risks were calculated before and after the crisis. The event study method was used in the study. An abnormal return (AR) occurred on the day of the event (t - 0). The fact that the cumulative abnormal returns, calculated up to 10 days after the event day (t + 10), are higher than the abnormal, shows that the effect of the event continues. Based on this result, strong transportation companies are interpreted.