Video game addiction levels among adolescents in terms of various demographics and affective factors
Ergenlerin video oyun bağımlılığı düzeylerinin çeşitli demografikler ve duyuşsal özellikler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 672939
  2. Yazar: NOORHAN ALANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyanın her yerinden insanlar eğlencenin bir parçası olarak video oyunları oynarlar, bazıları can sıkıntısını gidermek için oynamakta, diğerleri oyunu hayatlarının önemli bir faaliyeti haline getirmektedir. Ancak, bu video oyuncularının birçoğu, hayatlarında bunu sorunlu oyun alışkanlığı haline geliştirmeye başlamış ve bu onları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma stresi azaltmak ve olumsuz duygulardan kaçmak için video oyunları oynayan ergenler arasındaki bağımlılık düzeyini incelemektedir. Ayrıca çalışma, video oyunları bağımlılığı ile cinsiyet, akademik düzey, ülke farklılıkları, uykusuzluk ve oyun oynamaya harcanan zaman gibi farklı değişkenler arasındaki olası farklılıkları araştırmaktadır. Başka bir deyişle, çalışma oyun bağımlılığını çeşitli demografik özellikler ve duyuşsal faktörler açısından tartışmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini 78 katılımcı oluşturmaktadır (N=78). Katılımcılar demografik soruların yanı sıra video oyunları bağımlılığını değerlendirmek için çevrimiçi ankete yanıt vermişlerdir. Anketten toplanan verileri analiz etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi ve bağımsız örneklem t-testi ve TUKEY testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda stresi azaltmak için video oyunları oynayan katılımcılar arasında yüksek düzeyde oyun bağımlılığı olduğu; dahası, video oyunları bağımlılığı ile farklı değişkenler arasındaki farklılıkları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçları bağımlılık, akademik başarı, cinsiyet ve uykusuzluk açısından daha ileri araştırma çalışmaları için güncel bir örnek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
People around the world play video games as a part of entertainment, some play to kill boredom, for many others gaming became an important activity of their lives. However, many of those video game players started developing problematic gaming habits that took over their life, and it has affected them negatively. This study examines the level of vıdeo game addiction among adolescents who play video games to relieve stress and escape negative feelings. Furthermore, the study explores the possible differences between video game addiction and different variables like gender, academic level, nationality, lack of sleep, and time spent on gaming. In other words the study discuss gaming addiction in terms of various demographics and affective factors. The sample consisted of 78 participants (N= 78). They responded to an online survey that included a scale for assessing video game addiction as well as demographic questions. A one-way analysis of variance (ANOVA) test, independent sample t test, and TUKEY test were used to analyze the data collected from the questionnaire. The results show a high level of gaming addiction among the participants who play video games to relieve stress; moreover, the results revealed differences between video game addiction and different variables. The results of this study have important implications and provide up-to-date example for further research studies in terms of addiction, academic performance, gender differences, and lack of sleep.