Smyrna/İzmir Agorası buluntuları ışığında Osmanlı Devleti ile Avrupa devletleri arasındaki seramik ticareti (16-19.yüzyıl)
Pottery trade between Ottoman and European states in the light of findings of Smyrna/Izmir Agora (16th-19th centuries)
- Tez No: 672947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÖK İPEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Osmanlı Devleti ile çeşitli Avrupa devletleri yüzyıllar boyunca siyasi ve ticari ilişkiler içerisinde bulunmuştur. Özellikle Osmanlı Devleti'nin en parlak dönemlerini yaşadığı 16. yüzyıldan itibaren artan ticari ilişkiler çerçevesinde devletler arasında ticarette çeşitli ürünlerin kullanıldığı görülmektedir. Bu ürünlerden seramik ve porselen, hem günlük hayatta hem de lüks tüketim aracı olarak uluslararası ticarette önemli bir yere sahip olmuştur. Ticaretle birlikte bu seramikler, diplomatik hediye olarak da sıkça tercih edilmiştir. Ayrıca günlük hayatta, hem mutfak malzemesi olarak hem de ev dekorasyonunda kullanıldığı görülmektedir. Osmanlı Devleti'nin özellikle Akdeniz ticaretinde etkin olması, Anadolu'da üretilen seramiklerin Avrupa'nın birçok devletine ulaşmasını sağlamıştır. Aynı şekilde, deniz ticaretinin yoğunluğuyla Anadolu'nun birçok liman kentine de Avrupa üretimi seramikler gelmiştir. 17.yüzyıldan itibaren Anadolu'nun önemli bir limanı konumuna gelen İzmir'de Avrupa'dan seramik ithalatının çokça yapıldığının kanıtı Smyrna/İzmir Agorası'nda bulunan Avrupa seramikleridir. Özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda artan seramik ithalatının en büyük sebeplerinden biri yerel seramik üretiminin el emeğiyle zahmetli ve kısıtlı bir şekilde yapılmasıdır. Avrupa seramiklerinin çoğunluğu çeşitli ülkelerdeki fabrikalarda endüstriyel yöntemlerle daha ucuza maliyetle ve çok sayıda üretilmiştir. 1838 Balta Limanı Ticaret Antlaşması'yla birlikte Osmanlı Devleti birçok Avrupa Devleti için açık Pazar haline gelmiştir. Böylelikle Osmanlı eyaletlerinde yerel seramiklerin yanı sıra Avrupa üretimi seramikler çokça tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında Smyrna/İzmir Agorası'nda bulunan örnekler üzerinden Avrupa seramiklerinin başta İzmir olmak üzere birçok Osmanlı kentine gelişleri gümrük kayıtları ve arşiv belgeleri gibi önemli kaynaklarla araştırılmıştır. Smyrna/İzmir Agorası'nda bulunan Avrupa seramiklerinin üretim yerleri, teknik ve üslupsal özellikleri detaylıca incelenerek tarihlendirilmeleri yapılmıştır. Ayrıca Smyrna/İzmir Agorası örnekleri merkezinde Anadolu'da ve diğer Osmanlı eyaletlerinde bulunan Avrupa seramikleri irdelenmiştir. Bütün bu verilerle Osmanlı Devleti ile Avrupa Devletleri arasındaki ticari faaliyetler kapsamında seramik ticaretinin boyutları aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire and European states had political and commercial relations for centuries. It is seen that various products were used in trade between states with increasing commercial relations especially since the 16th century, when the Ottoman Empire was in its heyday. Among these products, ceramics and porcelain have had an important place in trade between states both in daily life and as a luxury consumption. Along with the trade, these ceramics were frequently preferred as diplomatic gifts. Also in daily life, It is seen that ceramics used in both as kitchen wares and in home decoration. The fact that the Ottoman Empire was particularly effective in the Mediterranean trade enabled the ceramics produced in Anatolia to reach many European states. Likewise, European ceramics came to many port cities of Anatolia due to the intensity of sea trade. The proof of the large amount of ceramics imported from Europe in Izmir, which has become an important port of Anatolia since the 16th century, is the large number of European ceramics found in Smyrna Agora. Especially in the 18th and 19th centuries, one of the biggest reasons for the increase in ceramic imports is the laborious and limited production of local ceramics. The majority of European ceramics are produced in large numbers at cheaper prices by industrial methods in factories in various countries. With the Balta Limanı Trade Agreement of 1838, the Ottoman Empire became an open market for many European States. Thus, in addition to local ceramics, European ceramics were widely preferred in Anatolia and Ottoman provinces. Within the scope of the study, the arrival of European ceramics to many Ottoman cities, especially Izmir, through the samples found in Smyrna Agora is investigated with important sources such as customs records and archive documents. The production sites, technical and stylistic features of the Smyrna Agora European ceramics were examined in detail and dated. Additionally in the center of Smyrna Agora examples, European ceramics found in Anatolia and Ottoman provinces were examined. With all these data, the dimensions of the ceramics trade within the scope of commercial activities between the Ottoman Empire and European States have been enlightened.