Bazı spin sistemlerinde dept ve iki boyutlu dept-j çözümlü NMR'nin çarpım işlemci teorisi ile incelenmesi
Product operator theory of DEPT and 2d DEPT j-resolved NMR spectroscopies in some spin systems
  1. Tez No: 67297
  2. Yazar: TELHAT ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ GENÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Zayıf çiftlenimli spin sistemleri için çok pulslu NMR deneylerinin analitik olarak incelenmesinde, Çarpım işlemci tekniği kullanılmaktadır. Kutuplanma transferi ile bozunumsuz şiddet arttırma yöntemi (DEPT) ve İki boyutlu J-çözümlü NMR teknikleri, karmaşık moleküllerin analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. DEPT NMR deneyinde C, CH, CH2 ve CH3 gruplarından gelen 13C sinyalleri birbirinden ayırt edilebilirler. Farklı çekirdekli iki boyutlu J-çözümlü NMR spektroskopisi, kimyasal kayma ve spin spin çiftlenimi parametrelerini farklı iki eksen boyunca yerleştirmek için kullanılır. Bazı durumlarda spektrumların üst üste binmelerinden dolayı iki boyutlu J-çözümlü NMR spektrumlarının analizi oldukça zor olmaktadır. Bu problemi çözmek için DEPT tekniği ve iki boyutlu J-çözümlü NMR tekniği birleştirilerek, tki boyutlu DEPT J-çözümlü NMR spektroskopisi elde edilmiştir. Bu çalışmada; Çarpım İşlemci Tekniği kullanılarak bir boyutlu DEPT ve farklı cins çekirdekli iki boyutlu DEPT J-Çözümlü NMR deneyleri, zayıf çiftlenimli I"S (I =1/2 ve 1, i-1/2, n =1,2,3) spin sistemleri için analitik olarak incelenmiş ve bulunan teorik sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Döteryumlu moleküllerin iki boyutlu DEPT J-çözümlü 13C NMR spektroskopisi için deneysel öneriler yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In analytical description of multipulse NMR experiments for a weakly coupled spin systems, product operator technique is used. Distortionless Enhancement by Polarization Transfer (DEPT) and 2D J-resolved NMR techniques are widely used for spectral assignments of complex molecules. In DEPT NMR experiment 13C signals of C, CH, CH2 and CH3 groups can be distinguished. Heteronuclear 2D J-resolved NMR spectroscopy is used for resolving the chemical shift and spin-spin coupling parameters along the two different axes. In some cases, spectral assignments of 2D J-resolved NMR spectra become too difficult, due to the complex overlapping spectra. In order to solve this problem, by combining DEPT and 2D J- resolved NMR techniques, 2D DEPT J-resolved NMR spectroscopy was obtained. In this study by using product operator technique, ID DEPT and heteronuclear 2D DEPT J-resolved NMR experiments for a weakly coupled I"S spin systems (1=1/2 and 1, S=l/2, n=l,2,3) were analytically investigated and compared with the experimental ones. Experimental suggestions for 2D DEPT J-resolved 13C NMR spectroscopy of deuterated molecules have been made.