RT-250 (philips) ortavoltaj x ışını tedavi cihazı ile al Cu yarı değer kalınlıklarının, lineer azalma katsayılarının (M) tayini ve bir tedavi uygulaması
  1. Tez No: 67296
  2. Yazar: TENZİLE YAŞAYACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ T. OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında bulunan Philips RT-250 X-ışını cihazının radyasyon kalitesi 75 kV, 100 kV, 125 kV, 225 kV ve 250 kV tüp voltajında incelendi. 75 kV x-ışını tüp voltajında Al için, 100 kV, 125 kV, 225 kV ve 250 kV'da da Cu için l.HVL ve 2.HVL değerleri ölçüldü. Bu HVL değerlerinden yararlanılarak Al ve Cu için azalma katsayıları (u) ve kütle azalma katsayıları (p/p) belirlendi. Sonuçların literatürle uyum içinde olduğu görüldü. Tedavi cihazının x- ışını demetinin homojenitesi hesaplandı ve demetimizin homojenitesinin 0.548 ile 0.851 arasında değiştiği saptandı. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the radiation quality of the Philips RT-250 x-ray unit of Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Radiation Onchology has been examined at tube voltages 75 kV, 100 kV, 125 kV, 225 kV and 250 kV were measured. These were also used to determine the corresponding lineer absorbtion y, and mass absorbtion coefficients (|i/p) of Al and Cu. The experimental results are found to be in agreement with the liteature. Also the homogenity of the x ray beam was determined. Its value varied between 0.548 and 0.851. IV