Açık nefrektomilerde erektör spina plan bloğunun analjezik etkinliğinin araştırılması: Prospektif randomize kontrollü klinik çalışma
The ereector spinal plan block in open nephrectomiesinvestigation of analgesic efficiency: Prospective randomized controlled clinical study
- Tez No: 673068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA İPEK ARSLAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Açık nefrektomi ameliyatları; sıklıkla uygulanmakta ve hastalarda postoperatif şiddetli ağrıya sebep olmaktadır. Erektör spina plan bloğu (ESPB), postoperatif analjezik etkinliği gösterilen etkin bir yöntemdir. Çalışmamızda nefrektomi operasyonu planlanan hastalara preemptif olarak uygulanan ESPB'nin peroperatif ve postoperatif opioid tüketimine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta onamı alındıktan sonra çalışmamıza; ASA I-II, 18-65 yaş aralığında, elektif şartlarda anterior subkostal kesi ile nefrektomi operasyonu planlanan 46 hasta dahil edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle rastgele ESPB ve Kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara 0.04 mg/kg midazolam ile premedikasyon uygulandı. ESPB grubuna, ameliyathane odasına alınmadan önce blok köşesinde T10 seviyesinden 20 cc %0.25 bupivakain ile erektör spina plan bloğu yapıldı. Kontrol grubuna ise bir işlem uygulanmadı. Ameliyat odasına alındıktan sonra tüm hastalara standart anestezi monitörizasyonu uygulandı. Hastaların intraoperatif remifentanil tüketimleri ve hemodinamik parametreleri takip edildi. Her iki gruba da 0.5 mg/ml konsantrasyonda, 100 mL hacminde, 2 ml bolus, 15 dakika kilitli kalma süresi ve saatte 4 basım intravenöz morfin ile hasta kontrollü analjezi yöntemi uygulandı. Hastaların postoperatif dönemde Numerik derecelendirme skalaları, intravenöz morfin tüketimleri, bulantı kusma şikayetleri, ek analjezik ihtiyaçları 24 saatlik süreyle kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler bakımından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: Open nephrectomy surgeries are frequently performed and cause severe postoperative pain in patients. Erector spinae plane block is an effective method with postoperative analgesic efficacy. In our study, we aimed to investigate the effect of erector spinae plane block applied preemptively on patients scheduled for nephrectomy operation on perioperative and postoperative opioid consumption. Methods: After obtaining ethics committee approval and informed patient consent, ASA III, 46 patients aged 18-65 who were scheduled for nephrectomy with an anterior subcostal incision under elective conditions were included in our study. Patients were randomly divided into two groups as ESPB and Control by the closed envelope method. Premedication with 0.04 mg/kg midazolam was applied to all patients. In the ESPB group, erector spinae plan block was applied with 20 ml 0.25% bupivacaine at the T10 level at the block corner before being taken to the operating room. No procedure was applied to the control group. Standard anesthesia monitoring was applied to all patients after they were taken to the operating room. Intraoperative remifentanil consumption and hemodynamic parameters of the patients were monitored. Patient-controlled analgesia with 0.5 mg/ml concentration, 100 ml volume, 2 ml bolus, lock time of 15 minutes, 4 pressures per hour of intravenous morphine was applied to both groups. In the postoperative period, the patients' numerical rating scales, intravenous morphine consumptions, nausea and vomiting complaints, and additional analgesic needs were recorded for 24 hours. Findings: There was no difference between the groups in terms of demographic data.