Konservatuvar lisans düzeyinde vurmalı çalgılar metotları geliştirilmesi
The development of percussion studying methods in the bachelor degree of percussion curriculum at conservatory
- Tez No: 673089
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SEVAL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Araştırmada öncelikle konservatuvar lisans düzeyinde belirlenen vurmalı çalgılara yönelik, öğretim programlarına uygun metotların geliştirilmesi hedeflenmiş, geliştirilen bu metotların, öğrencilerin çalgı performansına katkısını deneysel yöntemlerle ortaya koyarak, vurmalı çalgılar lisans öğretim programında teknik ve müzikal performans düzeyini arttırmaya yönelik ulusal kaynaklar oluşturulması amaçlanmıştır. Ülkemizde konservatuvar vurmalı çalgılar öğretim programlarında kullanılan metotlar genellikle uluslararası kaynaklıdır. Bu metotların lisans düzeylerinde çalgıların her birinin gerektirdiği teknik ve müzikal beklentilere uygun bir metodolojik sıralamada olmadığı görülmektedir. Araştırma, devlet konservatuvarları vurmalı çalgılar lisans öğretim programlarında aktif olarak kullanılan çalgılar ile bu bölümdeki lisans 1,2,3,4. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışma, belirlenen üniversitelerde öğrenim gören 4 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, geliştirilen lisans 1, lisans 2, lisans 3 ve lisans 4 metotlarının, öğrencilerin teknik ve müzikal performanslarına yönelik katkılarını ortaya koymak amacıyla ve denek sayısının az olması nedeniyle, tek-denekli yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uzmanlara danışılarak ortaya koyulan metotlar kendi içerisinde 4 bölüme ayrılmış ve belirlenen araştırma sürecinde başlama, uygulama, kararlılık düzeyi bağlamında gelişmeler kaydedilmiştir. Araştırmanın verileri Dönmez ve Dalkıran (2018) tarafından geliştirilen 'Vurmalı Çalgılar Dereceli Puanlama Anahtarı' ile teknik ve müzikal bağlamda kayıt altına alınmış ve puanlayıcılar arası güvenirliğin tespit edilmesi amacıyla Cohen Kappa istatistiği kullanılmıştır. Ayrıca 'Vurmalı Çalgılar Dereceli Puanlama Anahtarı'ndan elde edilen verilerin analizinde, grafiksel analiz yönteminden sütun grafiği tercih edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada geliştirilen vurmalı çalgılar lisans metotlarının öğretim programı bağlamında öğrencilerin çalgı performansına yönelik katkılar sağladığı görülmektedir. Ayrıca bu metotların ulusal kaynaklar oluşturduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed, primarily, to develop methods appropriate to the bachelor degree of percussion curriculum, and to create national sources from these methods to increase the technical and musical performance level in the bachelor degree of percussion curriculum by means of revealing their contribution to the students' performance with experimental methods. The percussion studying methods used in Turkey are generally of international origin. It is seen that these methods are not in a methodological order in accordance with the technical and musical expectations required by each grade, student level and percussion instrument at the curriculum. The research was made with the instruments actively used in the percussion curriculum and with the 1st, 2nd, 3rd and the 4th grade percussion students. The study was carried out with four students from determined universities. Due to the small number of subjects, a single-subject semi-experimental design was used in order to reveal the contributions of the developed percussion studying methods to the technical and musical performances of the undergraduate students from the 1st grade, 2nd grade, 3rd grade and 4th grade. The methods put forward under the consultancy of the experts were divided into four parts, and the developments were recorded in terms of beginning, appliance and determination level throughout the assigned research period. The data of the study was recorded in technical and musical context by the“Percussion Instruments Graded Rating Key”developed by Dönmez and Dalkıran (2018), and Cohen Kappa statistics were used to measure the reliability between the raters. In addition, in the analysis of the data obtained from the“Percussion Instruments Graded Rating Key”, the column chart method of the graphical analysis method was preferred. Consequently, it is seen that the percussion studying methods developed in the research contribute to the percussion performance of the students in the bachelor degree of percussion curriculum. It is also understood that these percussion studying methods generate national sources.