Lisans düzeyinde çalgı eğitimi alan konservatuvar müzik bölümü öğrencilerinin müzik performans kaygısına ilişkin görüşleri
The opinions about music performance anxiety of conservatory music department students who take instrumental education at the undergraduate level
  1. Tez No: 741073
  2. Yazar: FETHİ ARDA TANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE GRANÇER OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Performans kaygısı, bazı müzisyenlerin karşılaştığı bir problemdir ve müzisyenlerin performanslarını olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta müzisyenler bu sebeple kariyerlerini sonlandırabilirler. Performans kaygısı konusunda müzisyenlerin neler düşündükleri, bu alanda araştırma yapanlara fayda sağlayabilir. Bu sebeple kaygı ile ilgili araştırma yapacak olan araştırmacılar ve mevcut durumun ne olduğunu bilmek isteyenler için, müzik bölümü öğrencilerinin performans kaygısı hakkındaki görüşlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de lisans düzeyinde çalgı eğitimi alan konservatuvar müzik bölümü öğrencilerinin müzik performans kaygısına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; Bahçeşehir Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarlarında lisans düzeyinde çalgı eğitimi alan 88 müzik bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 31 soruluk anket formu ile toplanmıştır. Anket formu; performans kaygısının paylaşılması, performans kaygısının kontrolü ve performans kaygısı hakkındaki kişisel görüşler olarak üç bölümden oluşmaktadır. Yapılan anketin sonucunda öğrenciler; arkadaş ve aile çevresine nazaran kaygılarını öğretmenleriyle paylaşmanın onları daha çok rahatlatacağı görüşündedir. Öğrencilerin çoğunluğu, zihinsel başa çıkma yöntemlerini fiziksel başa çıkma yöntemlerinden daha etkin bulmaktadır. Öğrencilerin az bir kısmı, performans kaygısıyla başa çıkma konusunda okullarında yeterince destek gördüklerini söylemektedir. Ankete katılan öğrencilere göre en etkin sahne tecrübesi yarışmalara katılmak iken, en az etkin sahne tecrübesi sınavda jüri önünde çalmaktır.
Özet (Çeviri)
The performance anxiety is a problem that some musicians face and may adversely affects the performance of musicians. Some musicians may end their careers just for this reason. Musicians' opinions on performance anxiety may benefit researchers who will do research in this field. Therefore, opinions on performance anxiety of Conservatory Music Department students are needed for researchers who will study on anxiety. The aim of this research is to analyze opinions on performance anxiety of Conservatory Music Department students. The literature review method have been used in this search. The sample of the research consists of 88 undergraduate students who study at Bahçeşehir University, Hatay Mustafa Kemal University, Istanbul Okan University, Istanbul Technical University, Kocaeli University and Trabzon University State Conservatories. The data in the research have been achieved with a 31 question survey form created by the researcher. The survey form consist of three parts. These are speak of performance anxiety, handle with performance anxiety and opinions on performance anxiety. As a result of the survey; compared to their friends and family circles, the students think that sharing their performance anxiety with their teachers will relieve them more. The majority of the students think that mental coping methods are more successful than physical coping methods. A small number of the students think that they receive enough support about performance anxiety at their school. According to the students, the most beneficial stage experience is participating in competitions, while the least beneficial stage experience is playing in front of the jury in the exam.