Latin perküsyonun klasik müzikteki enkarnasyonu
Classical incarnation of Latin percussion
  1. Tez No: 808768
  2. Yazar: CAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SABRİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde verilen konservatuvar eğitimlerinde perküsyon öğrencileri mutlak klasik müzik türü hakimiyetinde eğitim almaktadırlar. Öte yandan senfoni orkestraları, filarmoni orkestraları, opera ve baleler ve hatta özel bireyler eliyle kurulan klasik müzik orkestraları dahil olmak üzere, çoğu zaman modern bestecilerin kaleminden çıkan ve Latin, Jazz ve Rock gibi müzik türlerinin motiflerinin klasik müziğin içinde yoğun olarak fark edilebildiği eserleri icra etmektedirler. Öte yandan bu durum, kuşkusuz Klasik Müziğin yaygınlaşmasında, popülerleşmesinde ve hatta yakın gelecekte trend olmasının önünü açabilecek önemli bir parametre olmakla birlikte, bu tür orkestralarda görev yapacak sanatçıların da bu tür motifleri taşıyan müzik türlerini asgari düzeyde icra etmeye, tüm sanatçıların kariyerinde çokça defa mecbur kılmıştır. Bu çalışma vurmalı çalgılar icracılarına, icra edilen her farklı müzik türünün sanatçının müzikalitesi üzerindeki etkilerini, çeşitli ülke ve kıtalarda klasik müzik ve haricinde en az bir alanda başarılı olmuş sanatçılar ve çift disiplinde eğitim veren eğitmenlerle yapılan görüşmeler ve söz konusu müzik türlerinin sentez süreçlerinin tarihsel evrimini mercek altına almayı amaçlamaktadır. Araştırma verilerinin İngilizce ve İspanyolca dillerinde olması, ülkeler arası zaman farklarının fazla olması ve ülkelerin birincil kaynaklardan veri toplamak için ülkemize yakın olmamaları verilerin toplanmasını zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the conservatory education given in our country, percussion students receive education under the absolute dominance of classical music. On the other hand, symphony orchestras, philharmonic orchestras, operas and ballets, and even classical music orchestras established by private individuals often perform works written by modern composers and in which the motifs of music genres such as Latin, Jazz and Rock can be noticed intensely in classical music. On the other hand, while this is undoubtedly an important parameter that can pave the way for the spread, popularization and even trend of Classical Music in the near future, it has forced the artists who will work in such orchestras to perform musical genres with such motifs at a minimum level many times in the careers of all artists. This study aims to inform percussion players about the effects of each different type of music played on the musicality of the artists, and through one-to-one and distance interviews with multi-disciplinary trainers and artists who have been successful in at least one field in various countries and continents, classical music and beyond. It aims to examine and inform the historical evolution of the synthesis processes of musical genres. The fact that the research data are in English and Spanish, the time differences between countries are so much, and the countries are not close to our country to collect data from primary sources make data collection more difficult.