Kıyı alanları yönetimi ve kıyı yapılarında örnek alan. Samsun Limanı
Coastal zone management and the Port of Samsun that is sample area of coastal structure
- Tez No: 67309
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada öncelikle kıyı alanları yönetimi geniş kapsamlı olarak incelenmiş, daha sonra kıyı alanları yönetimi içerisinde yer alan kıyı yapılarından liman konusu araştırılmıştır. Bu araştırmada örnek alan olarak Samsun Limanı seçilmiştir. Araştırma sırasında Samsun Limanı İdaresi'nde yetkili kişilerle görüşüldü ve Samsun Limanı içerisindeki bütün faaliyetler gözlemlendi. Yapılan incelemeler sonucunda Samsun Limanı'nda gerçekleştirilen Liman faaliyetlerinin tamamında meydana gelen aksaklık ve sorunlar tesbit edildi. Samsun Limanı gibi bir çok limanın aynı sorunlarla karşı karşıya olduğu gözlemlendi. Bütün bu sorunlar değerlendirilerek çözümler önerildi ve bundan sonraki çalışmalar bu öneriler kapsamında yapılırsa Samsun Limanı ve diğer limanların gelecekteki durumlarının daha iyi olacağına dikkat çekildi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this research, harbours which is the one of the important topics of the coastal zone management was investigated in detail. The Port of Samsun was examined as a sample area. During the research, so many meetings were made by the authorities at the department of management of the Port of Samsun. As a result, the problems that have caused during the functions of port management were determined. It was also observed that all of the other ports have similar problems as Port of Samsun. All these problems were evaluated and suggested. It was pointed that if the studies will make trough this research, the future situation of Samsun and other ports will be better.