Beceri uyuşmazlığından eğitim bunalımına: Türkiye Cumhuriyeti'nde genç işsizliğinin rasyonalist çözümlemesi
From skill mismatch to education crisis: Rationalist analysis of youth unemployment in The Republic of Turkey
  1. Tez No: 673095
  2. Yazar: TOLGA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIMAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nde geniş kapsamlı işsizlik hacmi, istihdamda olan nüfusun da üstüne çıkma eğilimindeyken, toplumun genç kesiminin ve yüksek eğitimlilerin işlendirilemeyenleri milyonlarla ifade edilmektedir. Genç ve yüksek eğitimli kesim açısından işsizliğin hem tespiti hem çözümü için beceri uyuşmazlığı olgusu kullanılmaktadır. Ancak beceri uyuşmazlığı, kapsadığı alandaki asli kavramların üstünü örten ve kendi olgusuna dayalı kavramlaşan muğlak kelime dizisidir. Eksiklik nitelemesine tabi muğlaklığı gidermek adına, tezde, üç mutlak kavram aracılığında kurulan düşünce dizisinin yönlendirmesiyle genç işsizliğine odaklanılmaktadır. İlk kavramda, bütünde uyumsuzluk ve parçada uyuşmazlık farkına dayanarak, emek piyasasında işsizlik ele alınmaktadır. Parça statüsünde tutulan emek piyasasının, iç çelişkisine göre işsizlik teorileriyle ve kendi alt parçalarıyla olan iç ilişkisine göre de bölünme modelleriyle incelenmesi, bütüne doğru olan ve parçanın dışına taşan çıkarımla işbölümü kavramına varmaktadır. İkinci kavramda, toplumda işbölümünü kuran tümel becerilerin Reformasyon, Sanayi Devrimi ve Fransız Devrimi ile kapsanan tarihsel dönüşüm noktalarında tespitine gidilmektedir. Toplumsal açıdan Marx, Durkheim, Weber eksenlerinin perspektife alınmasıyla sıralanan beceriler, üretken olma ve olmama üzerinden değerlendirilerek, mutlak bütünün hareketini göstermek adına toplumsal eğitime bağlanmaktadır. Üçüncü kavramda, eğitimin toplumsallığının düşünsel düzeyde yarattığı mücadele alanı, insan doğasının zeminde olduğu toplumsal bütünde belirlenmektedir. Belirlenimin sağladığı bütünün devinimi, toplumun yeniden üretim işlevlerinin özünde yer alan eğitim bakış açısıyla yorumlanmaktadır. Genç ve yetişkin nesil üzerine kurulan yorum, toplumun devamlılığını ve üretkenliğini tarihsel açıdan okumaktadır. Üç kavramın sabitlediği düşünce zincirinin sonucunda tezin düğüm noktası, toplumsal bütünde kalıcı uyumsuzluk ve parçalarda olağanlaşan uyuşmazlık vurgusunu, eğitim bunalımının belirli kurgusal anlatımıyla tartışmaya açmaktadır. Tez, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki genç işsizliğinin seçili kavramlardan kurulu düşünce zincirine dayanan rasyonel incelemesini, yetişkin neslin genç nesli yönlendirme sorunuyla tarif edilen eğitim bunalımına yönelik kanaatle tamamlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Republic of Turkey, the unemployed in highly educated and youth segments are expressed in millions, while broad unemployment figures show tendency to rise above employed portion of the population. With respect to unemployment of young and highly educated population, skill mismatch is a phenomenon used for both determination and solution of the problem. However, skill mismatch is an ambiguous phrase that obscures essential concepts in its factual area. In order to eliminate the ambiguity, which the thesis qualifies as deficiency, the research focuses on three absolute concepts directing youth unemployment with specific set of ideas. First concept, based on the difference between coherency of the whole and discrepancy in its parts, examines the unemployment in labor market. Labor market, as a part of the social whole, is first examined in light of its internal contradictions by unemployment theories and then further analyzed on grounds of internal relations with its sub-parts by segmentation models, to gain insight over the social whole, that is the division of labor. In second concept, based on the previously gained insight, universal skills forming division of labor in society are determined at historical nodes of social transformation represented by Reformation, Industrial Revolution and French Revolution. These skills, being listed by taking into perspective the chain of thought based on Marx, Durkheim and Weber axes, address education aspect of the social whole with a clear distinction between productive and unproductive application of those skills. In third concept, that distinction is placed on intellectual conflict at the level of education in social whole and determined on the ground of human nature. This conflict arising from concept of education, handled in the thesis as the unifying element in the functions of the social reproduction, activates the contradiction of young and adult generation in the continuity and productivity of the social whole. As a result of this conceptual activation based on the line of reasoning fixed by the three concepts, the thesis forms a specific narrative about the education crisis covering the incoherency of the social whole and the discrepancy in its parts. Rational examination on the youth unemployment, consequently, reaches to the conviction that older generation lacks orientation skills for younger generation.