Tornacılık beceri eğitimi
  1. Tez No: 9241
  2. Yazar: RÜŞTÜ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YÜKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez çalışmamda bu konuyu seçmemin nedeni tornacılığın makina endüstrisindeki önemi ve bu konuda uzun bir 3Üre öğretmenlik yapmamdır. Ayrıca öğretmenlik yaptığım sürece gördüğüm kadarıyla tornacılık beceri eğitimi konusunda yeterli eğitim kaynaklarının bulunmaması da ay- bir etken olmuştur. Tez çalışmam sırasında eksikliğini gördüğüm şu konulara ağırlık verdim. 3u konular sırasıyla şunlardır. Birinci bölümde ; kesici aletlerin bilenmesinde teknolojik kurallara uygun alarak nasıl bir bilenenin yapıyması gerektiği ye nelere dikkat edilmesi gerektiği, İkinci bölümde ; beceri kazanmak için gerekli olan temel işlemleri ve bunlarla ilgili teknolojik kuralları, üçüncü bölümde; bu işlemleri ne kadar zamanda yapılacağını ve hangi zaman zarfında ne kadar beceri kazanılacağını, Dördüncü bölümde; bu çalışmaların ekonomik açıdan getireceği maliyeti, Beşinci bölümde ;beceri kazandırma çalışmalarında notla değerlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağını ve hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini açıkladım.
Özet (Çeviri)
In this study, Ichoosed a subject about turnery. The reason is choosing this subjet is Turnery is veryimportant job in machine in dustry and Ihave been teaching this subject. ' The other reason is I haven not found suf f icent document which is related with this subject. While this sutdy has been done Iemphasized these subjects which are listed below in turn* In the first chapter I presented how to grind witter tools and haw grinding can be done according to the techonological rules. In the second chapter Ipreapared a set : of sheet about basic processes which is related whith latheman skills. In the thind chapter I examined the proccesing time.Proccesing time inculdes to gain skills time. In the forth chapter some economic calculations were done about tools, cutting time meterial e.t.c. In the last chapter going skills studies and their appraising were done.