Trikuspit onarımı: Sütur anuloplasti teknikleri ile rijit ve flexible ring anuloplasti tekniklerinin kısa ve uzun dönem sonuçları
Tricuspit repair: Short and long-term results of suture anuloplasty techniques and rigid and flexible ring anuloplasty techniques
- Tez No: 673141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Sol kalp kapak hastalıkları veya diğer sebeplere bağlı gelişen fonksiyonel triküspit yetmezliği primer cerrahiyle eş zamanlı tedavi edilmezse postoperatif dönemde hastanın morbidite ve mortalitesini arttırmaktadır. Günümüzde sol taraf kalp kapak patolojilerine sekonder gelişen triküspit kapak fonksiyonel yetmezliğinin cerrahi olarak tedavi edilmesi gerektiği konusunda genel olarak görüş birliğine varılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız, fonksiyonel triküspit yetmezliği sebebiyle uygulanan De Vega sütur anuloplasti, Kay sütur anuloplasti, Fleksible Duran ring anuloplasti ve Semi-Rijit Carpentier-Edwards ring anuloplasti yöntemlerini geriye dönük olarak inceleyerek postoperatif pulmoner arter basıncının azalması, fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğinin gerilemesi ve NYHA fonksiyonel kapasite sınıflaması üzerine etkileri araştırıldı. Materyal ve Metod: Nisan 2007- Haziran 2013 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde çeşitli nedenlerle açık kalp cerrahisi uygulanan ve fonksiyonel triküspit kapak yetmezliği (TY) nedeniyle triküspit kapağa müdahale edilen 379 erişkin hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalara primer cerrahi müdahalesi sırasında, eşlik eden TY nedeniyle; 156 hastaya De Vega sütur anuloplasti (Grup-1), 60 hastaya Kay sütur anuloplasti (Grup-2), 122 hastaya Fleksible Duran ring anuloplasti (Grup-3), 41 hastaya Semi-Rijit CarpentierEdwards ring anuloplasti (Grup-4) ameliyatı yapıldı. Dört grupta operasyon sonrası; sistolik pulmoner arter basıncındaki azalma, fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğindeki gerileme ve NYHA fonksiyonel kapasite sınıflamasındaki gerileme karşılaştırıldı. Hastalar ortalama 35.6±19.1 ay takip edildi. Hastaların demografik, klinik ve operatif verileri ile postoperatif verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, preoperatif hastalık tanıları, geçirilmiş kardiyak operasyon öyküsü, ekokardiyografik özellikleri olan preoperatif EF, SPAB, TY, hastanede ve YBÜ' de kalış zamanları, postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Preoperatif AF öyküsü, Grup-1 ve Grup-2' de diğer gruplara göre daha yüksek bulundu. Geçirilmiş SVO öyküsü ise Grup-2 ve Grup-4' de diğer gruplara göre daha yüksek bulundu. Grup-3 hastalarda CPB süresi ve çapraz klemp süresi ile pozitif inotrop ihtiyacı daha fazla görüldü. Grup-3 ve Grup-4' deki hastaların fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğinin daha fazla gerilediği (p:0.001), pulmoner arter basıncının daha fazla düşüş gösterdiği tespit edildi (p:0.001). Postoperatif dönemde Grup-3 ve Grup-4 hastalarında NYHA fonksiyonel kapasite sınıflamasının daha fazla gerilediği görüldü (p:0.001) Sonuç: Sonuç olarak fonksiyonel triküspit yetmezliğinin primer patoloji ile eş zamanlı düzeltilmesi gerektiğini ve tamir sonrasında postoperatif NYHA fonksiyonel kapasite sınıflaması, pulmoner arter basıncı ve triküspit yetmezlik derecelerinin takipte kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışma bize ring anuloplasti tekniklerinin triküspit kapak tamirlerinde güvenle kullanılabilecek etkin bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu parametreler bakımından incelendiğinde ring anuloplasti ameliyatı yapılan grupların erken ve uzun dönem sonuçlarının daha olumlu olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: The morbidity and mortality of the patient increase during the postoperative period if functional tricuspid insufficiency induced by left heart valve diseases or the other reasons is not treated by primary surgery simultaneously. Today it is broadly agreed that tricuspid valve functional insufficiency induced secondarily by left heart valve pathologies is needed to treat surgically. In this study, we aim to research the decline of postoperative pulmonary arterial pressure, the regression of functional tricuspid valve insufficiency and the effects on NYHA functional capacity classification by retrospectively analyzing De Vega suture annuloplasty, Kay suture annuloplasty, Flexible Duran ring annuloplasty and Semi-Rijit Carpentier – Edward ring annuloplasty methods applied because of the functional tricuspid insufficiency. Materials and Methods: Between April, 2007 and June, 2013, 379 adult patients who underwent an open heart surgery for some reasons and whose tricuspid valves were operated because of the functional tricuspid valve insufficiency (TI) in cardiovascular surgery clinic, Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital were included. During the primary surgical intervention, owing to TI, 156 patients were operated by De Vega suture annuloplasty (Group 1), 60 of them were operated by Kay suture annuloplasty (Group 2), 122 of them were operated by Flexible Duran ring annuloplasty (Group 3) and 41 of them were operated by Semi-Rijit Carpentier –Edwards ring annuloplasty. After the operation, in these four groups, the decline of systolic pulmonary arterial pressure, regression of functional tricuspid valve insufficiency and NYHA functional capacity classification were compared. The patients were monitored during on average 35.6 ± 19.1 months. The demographic, clinic and operative data and postoperative data of the patients were compared. Results: There is no statistically insignificant difference among the groups in terms of age, gender, pre-operative diagnoses, cardiac operation history; pre-operational EF, SPAB and TI having echocardiographic features; the duration of staying in hospital and intensive care unit, the complications during postoperative period. Pre-operative AF history was higher in Group-1 and Group-2 when compared to the other groups. Previous SVO history was higher in Group-2 and Group-4 than the other groups. It was discovered that the duration of CPB and X-clamp also the necessity of positive inotrope were much more in Group-3 patients. It was found out that the functional tricuspid valve insufficiency was regressed much more (p:0.001) and pulmonary arterial pressure was declined much more (p:0.001) in Group-3 and Group-4 patients. It was discovered that NYHA functional capacity classification was regressed much more in Group-3 and Group-4 patients during postoperative period (p:0.001). Conclusion: As a result, we think that the functional tricuspid insufficiency needs treating by primary pathology simultaneously, and postoperative NYHA functional capacity classification, pulmonary arterial pressure and tricuspid insufficiency degrees can be used as a follow-up after the treatment. This study shows that ring annuloplasty techniques are efficient methods, which can be securely used for the treatments of tricuspid valve. We suppose that the short and long term results of the groups undergone a ring anoplasty surgery are more favorable when analyzed in terms of these parameters.