Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasında sit alanlarının belirlenmesinin rolü
The role of determining the site areas in the conservation of cultural and natural assets
  1. Tez No: 673153
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLIGÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanlık tarihinin başladığı noktadan bugüne kadar gelen süreçte ülkemiz bulunduğu konumdan dolayı birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tüm bu uygarlıkların geride bıraktığı, insanlığın ortak mirası olan kültür ve tabiat varlıklarını muhafaza edip yaşatmak adına her dönemde çeşitli önlemler alınmıştır. Bu eserlerin korunmasına yönelik birçok yasal düzenlemeler mevcuttur. Çalışmamızda ülkemizde bulunan sit alanlarının belirlenmesinin ardından taşınmaz sahipleri ile devletin sorumluluğunun neler olduğu incelenmiş ve kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına ve yaşatılmasına yönelik çıkarılmış olan yasal düzenlemeler ele alınarak sit alanlarının neler olduğu, hangi ilke ve yöntemlerle belirlendiği ve ilgili kurumların görev ve yetkileri analiz edilerek açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process from the starting point human history to day, our country has hosted many civilizations due to its location. Various measures have been taken in every period in order to protect and keep the cultural and natural assets, which all these civilizations left behind and are common heritage of humanity. There are many legal regulations for the protection of these works. In our study, after the determination of the site areas in our country, the responsibilities real estate owners and the state were examined and addressing legal regulations which are enacted to protect and to keep alive. Cultural and natural properties and it was aimed to explain, what these site areas were which principles and methods were determined and duties and authorities of the relevant institutions were analyzed.