Orta Karadeniz Bölgesi'nde avlanan istavrit (Trachurus trachurus) balığının balıkçılık biyolojisi yönünden incelenmesi
An experimental on population dynamics and some biological aspects of mackerel (Trachurus trachurus) in mid-Black Sea
- Tez No: 67323
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
III ABSTRACT Orta Karadeniz Bölgesi'nde, Ekim- 1995, Eylül- 1996 tarihleri arasında ve 720 balık üzerinde yürütülen araştırmada istavrit populasyonunun yaş, boy, ağırlık, cinsiyet kompozisyonu ile büyüme ve ölüm oranlan incelenmiştir. İstavrit stokunda, 0-7 yaşlar arasında balık bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmada boy- ağırlık ilişkisi W = 0.00759 L305, Kondüsyon Faktörü 0.843 ve Von-Bertalanfry Büyüme Denklemleri; Lt= 16.92 (j^-o-»»^*»»)) Wt »47.11 (l-e^538(t+2TO38>)303 olarak hesaplanmıştır. Avlanma ve ölüm Oranına ilişkin parametrelerden Anlık Toplam Ölüm Katsayısı Z = 1.55, Doğal Ölüm Katsayısı M = 0.555, Avlanma Ölüm Katsayısı F - 0.995, Yaşama Oranı S = 0.22, Yıllık ölüm Oranı A = 0.78, Doğal Ölüm Beklentisi v = 0.28, Avlanmadan İleri Gelen ölüm Beklentisi u = 0.50, İşletme Oranı ise E - 0.64 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Present study, which has been carried out on 720 individuals between October 1995 and September 1996 in the middle Black Sea region aims to estimate some parameters of population of horse mackerel (Trachunts trachurus L. 1758) including age, size, weight, sex compositions, growth and mortality rates. It was established ages between 0 and 7 in horse mackerel stock. The weight - length relationship was calculated as; W = 0.00759L3'05, condition factor 0.843 and the Von- Bertalanfry growth formulas were, Lt » 16 92 (1-e *°'3338 ( * + 2'7938) ) Wt =» 47 1 1 (1- e“ 035n ( * + 2-7938 ' ) 3”05 Instantaneus total mortality coefficient, natural mortality coefficient, fishing mortality coefficient, survival rates, annual mortality rates, expectation of natural mortality, expectation of fishing mortality and the exploitation ratio were estimated as Z = 1.55, M - 0.995, F = 0.995, S - 0.22, A =0.78, v = 0.28, u = 0.50 and E = 0.64, respectively.