Farklı içerik ve pH değerlerine sahip universal adeziv sistemlerin dentine makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Effect of pH and composition of universal adhesives on bond strength at different etching modes
  1. Tez No: 983145
  2. Yazar: SENA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmada farklı fonksiyonel monomer ve çözücü içeriğine sahip, farklı asiditedeki universal adeziv sistemlerin farklı modlarda kullanımlarının dentine makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin, altın standart olarak kabul edilen iki aşamalı self-etch adeziv sistem ve üç aşamalı total-etch adeziv sistem ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada dentin yüzeyi elde etmek için 110 adet çekilmiş gömülü üçüncü molar diş kullanıldı. Dişlerin kuronları mesio-distal yönde ikiye ayrılarak kullanıldı ve 220 adet dentin yüzeyi elde edildi. Hazırlanan kesitler kullanılan adeziv sisteme (All Bond Universal, OptiBond Universal, G2-Bond Universal, Clearfil SE Bond, OptiBond FL), asitleme moduna (etch-and-rinse ve self-etch) ve asitleme süresine (3s, 15s) göre rastgele 11 gruba ayrıldı. Test edilen adeziv sistemler, üretici firma önerileri doğrultusunda dentin yüzeyine uygulandı. Adeziv uygulanmış dentin yüzeylerine Ultradent jig kullanılarak Filtek Z550 kompozit 2 tabaka halinde uygulandı. Aynı dişin iki farklı yüzünden elde edilen ve aynı adeziv basamaklar uygulanan numunelerin yarısının makaslama bağlanma dayanım değerleri 37ºC etüvde distile su içerisinde 24 saat bekleme süresinin sonunda test edilirken diğer yarısının makaslama bağlanma dayanım değerleri 5.000 döngülük termal yaşlandırma sonrasında test edildi. Elektron mikroskop analizi için her grup için 2 adet numune hazırlandı. Başlangıç makaslama bağlanma dayanım değerleri en yüksek self-etch modunda kullanılan All-Bond Universal grubundan (20.96 Mpa), en düşük etch and rinse modunda kullanılan G2-Bond Universal grubundan (7.87 Mpa) elde edildi. G2-Bond Universal adeziv hariç universal adezivlerin asitleme modu arasında makaslama bağlanma dayanım değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Aynı asitleme sürelerinde kullanılan universal adezivler arasında en yüksek makaslama bağlanma dayanım değeri All-Bond Universal gruplarından elde edildi. Termal döngü ile yaşlandırma sonrası en yüksek makaslama bağlanma dayanım değeri self-etch modunda kullanılan G2-Bond Universal grubundan (16.33 Mpa), en düşük etch and rinse modunda kullanılan OptiBond Universal grubundan (8.13) elde edildi. Self-etch modunda kullanılan universal adezivlerin makaslama bağlanma dayanım değeri kontrol grubu ile benzer bulundu. 15 saniye asit uygulanan grupların makaslama bağlanma dayanım değeri All-Bond Universal grubu hariç kontrol grubundan düşük bulundu. Sonuç olarak bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde universal adezivlerin bağlanma dayanımının özellikle ER modunda kullanıldığında adezivin kimyasal içeriği ve pH'ından etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate dentin shear bond strength of three universal adhesives with different pH and compositions at different etching modes in comparison with conventional self-etch and etch-and-rinse adhesive systems, which are accepted as the gold standard. In this study, 110 extracted impacted third molar teeth were used. The crowns were split in the mesio-distal direction, obtaining a total of 220 dentin surfaces. The two sections derived from the same tooth were utilized for pre- and post-aging evaluations within the same group. The sections divided into 11 groups according to the adhesive systems (OptiBond FL, Clearfil SE Bond, All Bond Universal, OptiBond Universal, G2-Bond Universal), the etching modes (etch-and-rinse or self-etch) and the etching times (3s or 15s). The tested adhesive systems were applied to the dentin surface in accordance with the manufacturer's recommendations. Filtek Z550 composite was applied in two layers to the adhesive- applied dentin surfaces using Ultradent jig. Half of the samples in each group were artificially aged in thermal cycler of 5000 cycles which corresponds to 6 months of clinical aging. The shear bond strength test of non-aged samples were performed after storage of 24-hour, while the other samples were tested after thermal aging. Two additional samples from each group were prepared for scanning electron microscopy (SEM) analysis. The highest immediate bond strength value was obtained in AL-SE (20.96 MPa), while the lowest was obtained in G2-ER (7.87 MPa). No statistically significant difference was found between ER and SE modes of universal adhesives except for G2-Bond Universal. The All-Bond Universal groups demonstrated the highest bond strength at all etching modes. After thermal aging, the highest shear bond strength value was obtained in the G2-SE (16.33 MPa) and the lowest was obtained in the OP-15 (8.13 MPa). After thermal aging, the shear bond strength of the CSE decreased significantly, whereas the shear bond strength of the G2-15 increased significantly (p<0.05). Although all universal adhesives used in the SE mode exhibited similar bond strength values to CSE (p>0.05), universal adhesives used in the ER mode demonstrated lower bond strength values compared to OPFL (p<0.05), except of AL-15 group (p>0.05). Within the limitations of this study, it can be concluded that dentin bond strength of universal adhesives affected by adhesives' compositions and pH especially when used in ER mode.