İndüklenmiş membran metodunda kullanılan antibiyotikli çimento uygulamalarının membran kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of antibiotic cement applications used in the induced membrane technique on membrane quality
- Tez No: 673296
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED CÜNEYD GÜNAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geniş kemik defektlerinin tedavisi hekim ve hasta için zorlayıcı ve uzun bir süreçtir. Günümüzde geniş kemik defektlerinin tedavisinde sıkça kullanılan rekonstrüksiyona yardımcı tekniklerinden biri de indüklenmiş membran tekniğidir. Bu teknik kısaca iki basamaktan oluşur. İlk olarak kemikteki defektli alana çimento uygulanmaktadır. Bu aşamadaki amaç, defektif alanın boşluk doldurucu olan çimento ile hem desteklenmesi hem de muhafaza edilmesidir. İlk cerrahi aşamadan 4-6 hafta sonrasında çimento konulan alan etrafında membran meydana gelmektedir. Bu membran vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), fibroblast büyüme faktörü (FGF), platelet kaynaklı büyüme faktörü (PDGF) salgılamaktadır. İkinci cerrahi aşamada defektif olan kemik bölgesinden çimento çıkarılıp membran yapısı korunarak içerisine hastanın kendisinden alınan kemik grefti konulmaktadır. Tedavi neticesinde bölgede kemik dokusu oluşmakta ve kemik kaynaması sağlanmaktadır.İlk aşamada uygulanan kemik çimentosunun içerisine enfeksiyon varlığına göre antibiyotik katılabilmektedir ancak katılan antibiyotiğin membran üzerine olan histolojik ve mikromoleküler etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, kemik çimentosu içerisine antibiyotik katılmasının indüklenmiş membran üzerindeki moleküler ve histolojik etkilerini araştırmaktır. 27 adet Yeni Zelanda cinsi erkek tavşan üzerinde yapmış olduğumuz çalışmada tavşan femurlarında 2 santimetre boyutunda kemik defekti meydana getirildi ve defekt bölgesine antibiyotiksiz, gentamisin ve vankomisin içeren çimentolar konularak 3 grup oluşturuldu. Bu gruplar 6 hafta takip edildi ve 6 haftanın sonunda oluşan membran histolojik olarak incelendi. Yapılan inceleme neticesinde membran kalitesi belirteçlerinin (Von Willebrand faktörü(vwf), İnterlökin 6 (IL), Dönüştürücü Büyüme Faktörü Beta (TGF-β), Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) antibiyotiksiz çimento uygulanan grupta anlamlı biçimde yüksek olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Treatment of large segmental bone defects has been a challenging and long process for both physicians and patients. At present, the induced membrane technique is one of the reconstruction techniques commonly utilized in treating large segmental bone defects. It consists of a two-step procedure. In the first one, after bone debridement, the defect is filled with bone cement. The aim at this stage is to support and protect the defective area with cement. A membrane is formed around the area where cement was inserted 4-6 weeks after the first surgical stage. This membrane secretes vascular endothelial growth factor (VEGF), fibroblast growth factor (FGF), platelet-derived growth factor (PDGF), as shown in the earliest studies. In the second step, the bone cement is removed, and the defect is filled with cancellous bone autograft. In the first stage, antibiotics can be added to the applied bone cement, depending on the infection. Still, the histological and micromolecular effects of the added antibiotic on the membrane are unknown. This study investigates the molecular and histological effects of antibiotics' addition into bone cement on the induced membrane. In this study, conducted on 27 male New Zealand rabbits, the 2 cm long defects of a bone were created in the rabbit femurs. Three groups were formed by placing antibiotic-free, gentamicin, and vancomycin-containing cement in the defect area. These groups were followed for six weeks, and the membrane formed at the end of 6 weeks was examined histologically. As a result of this study, it found that the membrane quality markers (Von Willebrand factor (vwf), Interleukin 6-8 (IL), Transforming growth factor beta (TGF-β), Vascular endothelial growth factor (VEGF) were significantly higher in the antibiotic-free bone cement group.