The effect of pronunciation teaching on the vocational school students' willingness to communicate
Telaffuz öğretiminin meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizce konuşma istekliliğine etkisi
- Tez No: 673295
- Danışmanlar: PROF. EDA ÜSTÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uluslararası iletişime, hem kişisel düzeyde hem de iş hayatında daha çok ihtiyaç duyulmaya başlandığı ve dünyanın küresel çapta her zamankinden daha çok bağlantılı olduğu bu dönemde İngilizce bilmek daha da büyük bir önem kazanmıştır. Bu iletişim, İngilizceyi iyi anlamının yanı sıra kabul edilebilir düzeyde ve anlaşılabilir seviyede konuşma becerisi de gerektirmektedir. İngilizceyi öğrenen Türk öğrenciler, yeterli çabayı gösterdikleri takdirde İngilizce dil bilgisi kurallarına kolaylıkla hâkim olmakta, ancak konu bu kuralları konuşma becerisini sergilemek için kullanmaları gerektiğinde zorluk yaşamaktadırlar. Telaffuz öğretiminin İngiliz dili eğitiminde ihmal edilen bir alan olduğu ve dil eğitimin en çok arzulanan hedeflerinden birisinin de iletişim becerisine sahip öğrenciler yetiştirmek olduğu göz önüne alarak; bu çalışma telaffuz ve İngilizce konuşma istekliliği arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı ve öğrencilerin konuşma istekliliğinin telaffuz öğretimi yaparak arttırılıp arttırılamayacağını keşfetmeyi amaçlamıştır. Çalışma için 2020-2021 Güz Döneminde Muğla'da bir meslek yüksek okulunun aşçılık, muhasebe, turizm ve otel işletmeciliği ve marina ve yat işletmeciliği bölümlerine kayıtlı ikinci sınıf öğrencileri (N=54) seçilmiştir. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirebilmek için tek grup ön test son test çalışma deseni seçilerek, 8 haftalık telaffuz öğretimi öğrencilerin haftalık İngilizce derslerinin içine entegre edilmiştir. Nicel veriler telaffuz testinden ve konuşma istekliliği anketinin ön test ve son testlerinden elde edilmiş, verilerin analizinde ise SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde Pearson-Spearman Korelasyon testi ve eşleştirilmiş örnek t testleri uygulanmıştır. Bulgular göstermiştir ki telaffuz ve konuşma istekliliği arasında orta seviyede pozitif bir ilişki vardır. Uygulanan t testleri ise öğrencilerin hem telaffuz becerilende hem de konuşma isteklilik düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu da telaffuz öğretiminin İngilizce konuşma istekliliği üzerinde pozitif bir etkisi olduğuna işaret etmektedir. Öğrencilerin farklı bölümlerden olmasının bu artışa bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowing English has been important for decades and its importance becoming greater while the world is becoming connected than ever. International communication has become more needed at both personal and business levels, which requires not only a good understanding of English but also an acceptable level of speaking competence with an intelligible pronunciation. A lot of Turkish students seem to master the linguistic features of English giving enough effort, however, they have difficulty in using that knowledge when they speak. Considering pronunciation is a neglected area of English language teaching and one of the desired outcomes of language teaching is having students with communicative competence, this study aims to find out the relationship between pronunciation and willingness to communicate (WTC) and explore whether students' WTC can be enhanced by developing their pronunciation skills. For the study, in the fall term of 2020-2021, 54 second-year vocational school students from cooking, accounting, tourism and hotel management, and marina and yacht management departments from a state university in Muğla were selected as participants. To be able to fulfill the aims of the study a one group pre-test post-test quasi-experimental design was chosen and an 8-week pronunciation teaching program is included in students' regular English classes. The quantitative data were obtained from the pre and post-tests of the pronunciation test and WTC questionnaire. The data were analyzed using the SPSS 22.0 package program employing the Pearson-Spearman correlation test and paired sample t-test. The findings showed a moderate level positive relationship between pronunciation and WTC, and the significant differences between the pre-test and post-tests for pronunciation and WTC indicated that pronunciation teaching had a positive effect on vocational students' WTC, regardless of their departments.