Okul öncesi eğitim çağındaki çocukların annelerinin erkek öğretmene karşı yaklaşımı
Approach of the parents of children on pre-school education against male teachers
- Tez No: 673299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, annelerin okul öncesi eğitim alanında çalışan erkek öğretmenlere olan yaklaşımları ve bu yaklaşımların nedenlerini incelemek amaçlanmıştır. Okul öncesi eğitimde çocuğu olan 48 anne ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda Türkiye'de erkek okul öncesi öğretmenlere yönelik tutumun birtakım yargılar içerdiği görülmektedir. Erkek öğretmenlerin çocuk bakımı, özeni ve şefkatle kurulacak iletişimde sorun yaşayacakları varsayımları üzerinde durulduğu görülmektedir. Her ne kadar erkek öğretmenlere karşı cinsiyet rolleri kaynaklı bir önyargı olsa da annelerin okul öncesi eğitimde erkek öğretmenlerin varlığını, çocuklara rol model olabilmeleri açısından destekledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine mothers' attitudes towards male teachers in preschool education and the reasons for these approaches. Face-to-face interviews were conducted with 48 mothers who had children in pre-school education. As a result of these interviews, it appears to contain some jugments of mothers towards male pre-school teachers in Turkey. It is seen that the assumptions that male teachers will have problems in childcare, and compassionate communication are emphasized. Although gender roles are a prejudice against male teachers, it has been determined that mothers support their existence in preschool education apart from being a role model of male teachers.