Pozitif psikolojik sermaye ile duygusal zekâ arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between positive psychological capital and emotional intelligence
  1. Tez No: 673325
  2. Yazar: MERVE ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, pozitif psikolojik sermaye ile duygusal zekâ arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmanın amacı, pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutları ile duygusal zekâ ve alt boyutları arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evrenini Karabük ili Merkez ilçesinde bulunan devlet liselerinde görev yapmakta olan 538 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemi ise, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 217 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplamak için anket yönetimi seçilmiş olup 24 ifadeden oluşan pozitif psikolojik sermaye ölçeği ile 37 ifadeden oluşan duygusal zekâ ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılacak olan verilerin toplanması için Karabük ili merkezinde görev yapmakta olan 250 öğretmene anket dağıtılmış olup kullanılabilir toplam 218 anket elde edilmiştir. Toplanan veriler İstatistik Paket Programı kullanılarak test edilmiştir. Araştırma amacı kapsamında oluşturulan hipotezler Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon analizleriyle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examines the relationship between positive psychological capital and emotional intelligence. The aim of the study is to determine the relationship between positive psychological capital and its sub-dimensions, emotional intelligence and its sub-dimensions. For this purpose, the universe of the study consists of 538 teachers working in state high schools located in the central district of Karabük province. The sample consists of 217 teachers selected by convenience sampling method. The survey management was chosen to collect data, and the positive psychological capital scale consisting of 24 statements and the emotional intelligence scale consisting of 37 statements were used. In order to collect the data to be used in the study, a questionnaire was distributed to 250 teachers working in the central district of Karabük province, and the total number of questionnaires available was determined as 218. The collected data were tested using the Statistical Package Program. The hypotheses formed within the scope of the research were tested with Independent Sample T-Test, One Way ANOVA and Pearson Correlation Analysis.