Arapça ve Türkçedeki doğum ve ölüm olgularıyla ilgili deyimlerin betimsel analizi
Descriptive analysis of idioms related to birth and death cases in arabic and Turkish
  1. Tez No: 673328
  2. Yazar: EBRAR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deyimler bir ulusun dil ile var oluşunu yansıtırlar. Bu çalışmada Arap toplumunun doğum ve ölüm olguları ile ilgili kullandıkları deyimler incelenmiştir. Doğum ve ölüm olguları için kullanılan deyimler belirlenerek dilsel analizleri yapılmış, kültürel ve dinî etkileri, tarihsel süreçleri, zihinsel çıkarımları ve Arap toplumunun kendine has terimleri seçilerek tetkik edilmiştir. Deyimlerin günlük yaşamdaki kullanımlarının dil üzerinde oldukça etkili olduğu bilinen bir gerçektir. Birçok dilde ve çeşitli diller arasında yapılan araştırmalar bu konuyu ayrıntılı bir biçimde ele almıştır. Arap dilinde de deyim üzerinde yapılmış birçok araştırma bulunmaktadır. Ancak doğum ve ölüm olguları ile ilgili deyimler üzerine yapılan araştırmalar yok denecek kadar azdır. Doğum ve ölüm konusu insan yaşamında her zaman var olmuştur. Yeryüzünde insanlık devam ettikçe bu konular üzerinde de düşünülmeye devam edilecektir. Bu sebeple her insan için büyük öneme sahip olan doğum ve ölüm olguları üzerinde deyimleri incelemeyi seçilmiştir. Bu çalışmada doğum ve ölüm olguları ile ilgili deyimler üzerinde durulmuştur. Konuyla ilgili deyimler tespit edilerek betimsel analizleri yapılmış ve kültürel alt yapıları üzerinde durulmuştur. Bu çalışmayla Arapça öğretimi alanında faaliyet yürütenlerin istifade edebileceği ve alana katkı sağlayacak akademik verilerin ortaya konulması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Idioms reflect the existence of a nation with language. In this process, the idioms used by the Arab society regarding birth and death phenomena will be examined. The idioms used for similar groups (birth and death phenomena) were determined and their linguistic analyzes were made, their cultural and religious influences, historical processes, mental implications and specific terms of Arab society were selected and examined. It is a well-known fact that the use of idioms in daily life is quite effective. Researches in and between various languages have dealt with this issue in detail. There are many different studies in the Arabic language. However, there is scarcely any research on birth and death cases. The issue of birth and death has always existed in human life. As long as humanity continued on the earth, these issues continued to be considered. For this reason, we chose to examine the idioms on the facts of birth and death, which are of great importance to every human being. In this study, idioms related to birth and death cases are emphasized. Idioms related to the subject were determined, descriptive analyzes were made and cultural infrastructures were emphasized. With this study, it is hoped that academic data that can benefit and contribute to the field of Arabic teaching will be revealed.