Seçilmiş kriterlere göre hisse senetlerini gruplayarak sürü psikolojisini daha iyi anlamak: Türkiye örneği
Understanding herd psychology better by grouping stock according to selected criteria: The case of Turkey
  1. Tez No: 673329
  2. Yazar: İREM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, 2013-2020 yılları arasında belirlenmiş Türk hisse senetleri üzerinde, günlük ve haftalık periyotlarda sürü davranışını incelemektedir. İlgili dönem aralığında daima BIST100'e kote olan firmaların hisseleri ile yapılan analizde Christe ve Huang'ın (1995) metodu modifiye edilerek uygulanmıştır. Sürü varlığını test ederken finans literatüründe sıkça kullanılan ölçütler ile gruplayarak analiz etmemiz çalışmamızı özel kılmaktadır. Finans yöneticilerinin yatırım analizlerinde kullandıkları; toplam varlıklar, piyasa-defter oranı, fiyat kazanç oranı gruplama kriterleri kullanılmıştır. Buna ek olarak yerel yatırım taraflılığı (equity home bias puzzle) ve bilgi asimetrisinin sürü varlığına etkisi olabileceği düşünülerek, diğer bir gruplama kriteri olarak da hisselerin yabancı yatırımcı sahipliği alınmıştır. Çalışmanın analiz döneminde sürü varlığına dair belirgin bulgulara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines herd behavior on select Turkish stock between 2013 and 2020, on daily and weekly periods. During the aforementioned period, a modified version of Christe and Huang (1995)'s method was used on stock quoted on BIST100. The novelty of this paper is the group analysis while testing for herd behavior, a method otherwise often used in the financial literature. The grouping criteria used are total assets, market value - book value ratio and price - earnings ratio. Furthermore, assuming that equity home bias and information asymmetry may have an effect on herd behavior, foreign ownership status of stock was also used as a grouping factor. The analysis included in this paper finds no evidence of herd behavior.