İklim değişikliğine adaptanyonda niğde ilinde biyokütle kaynaklarındaki biyoenerji potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of bioenergy potentials from biomass resources in niğde province in adaptation to climate change
- Tez No: 673356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Energy, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, Niğde ili ilçelerindeki seçilen biyokütle potansiyelleri incelenmiştir. Bunlar arasında biyogaz, biyoetanol ve biyokömür üretim potansiyellerinin hesabı için biyokütle lokasyonları ve miktarları belirlenmiştir. Seçilen biyokütle enerjisi üretim türlerine göre yapılan literatür çalışmaları ve hesaplamalar sonucunda Niğde ilindeki ilçelere biyogaz, biyoetanol ve biyokömür üretimi ile elde edilebilecek yenilebilir enerji miktarları belirlenmiştir. Çalışmanın devamında her bir biyoyakıt potansiyeli için TEP denklik değerleri belirlenmiştir. TEP değerleri belirlendikten sonra emisyon azaltım değerleri ve her farklı biyoenerji türü için faklı lokasyonlara göre yatırım maliyetleri hesaplanmıştır. Çalışmanın son kısmında farklı senaryolar yapılmıştır. Bu senaryolarda Niğde ilindeki biyokütle atıklarının yönetim alternatifleri ve bu senaryolara göre yapılabilecek enerji üretim tesisi maliyetleri lokasyonları ile belirlenerek farklı planlar sunulmuştur. Yapılan senaryoların sonucunda fosil türevli yakıtlara göre azaltılabilecek karbondioksit miktarları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this graduate study, selected biomass potentials in Niğde provincial districts were examined. Among these, biomass locations and quantities were determined for the calculation of biogas, bioethanol and biochar production potentials. As a result of the literature studies and calculations made according to the selected biomass energy production types, the amount of renewable energy that can be obtained by biogas, bioethanol and biochar production in the districts of Niğde was determined. In the continuation of the study, TEP equivalence values were determined for each biofuel potential. After the TEP values were determined, the emission reduction values and investment costs for each different bioenergy type were calculated according to different locations. Different scenarios were made in the last part of the study. In these scenarios, the management alternatives of biomass waste in the province of Niğde and the energy production facility costs that can be made according to these scenarios are determined by their locations and different plans are presented. As a result of the scenarios, the amount of carbon dioxide that can be reduced compared to fossil-derived fuels has been calculated.