Deneysel tektaraflı kriptorşidizm oluşturulmuş ratlarda sertoli hücreleri ve bağlantı komplekslerindeki değişikliklerin histolojik yöntemlerle incelenmesi
Histological examination of alterations in the sertoli cell cytoskeleton and junctions after experimental unilateral cryptorchidism
- Tez No: 260993
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sunulan çalışmada, cerrahi inguinoskrotal yöntemle prepubertal sıçanlarda deneysel tek taraflı kriptorşidizm modeli oluşturularak, bu model üzerinde kriptorşid ve skrotal testislerin Sertoli hücrelerinde meydana gelen değişikliklerin, kriptorşid testislerde gözlenen apopitoz olgusu etrafında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sol gubernakulumları dikilerek bağlanan hayvanlar sağ testislerinin skrotuma inişinden itibaren 1., 3., 7. ve 14. günlerde perfüzyon fiksasyonuyla sakrifiye edildi; geçirimli elektron mikroskopisi için lanthanum nitrat içeren fiksatif kullanıldı. Apopitotik hücrelerin tayini için TUNEL testi kullanıldı. Skrotal testislerin ağırlıkları kriptorşid ve kontrol testislere nazaran artmıştı ama bu artış istatistiki olarak anlamlı bulunmadı. Stereolojik ölçümler sonucunda, apopitotik hücrelerin sayısı kriptorşid testislerde kontrol ve skrotal testislere nazaran anlamlı oranda artmış bulundu, ama skrotal testisle kontrol testisleri arasında anlamlı fark yoktu. Germ hücrelerinin sayısı hem kriptorşid hem de skrotal testislerde kontrol grubuna nazaran anlamlı oranda düşmüş bulundu. Seminifer tübül duvar kalınlıkları skrotal testislerde, gerek kriptorşid testislere gerekse kontrol testislere nazaran anlamlı şekilde daha kalın bulundu. Kriptorşid testislerde alfa-tübülin, ve koneksin 43 immünreaktivitesinin 1. günden itibaren bozulmuş olduğu, vimentin immünreaktivitesinin çalışmanın bütün gruplarında bozulmadan kaldığı gözlendi. Elektron mikroskopisi düzeyinde kriptorşid testislerde kan-testis bariyerinin açılmalar ve dilatasyonlarla bozulmuş olduğu ve bunun neticesi olarak hücreler arası alana lanthan partiküllerinin sızdığı, bazal ektoplazmik özelleşmeleri destekleyen aktin ve endoplazmik retikulum yapılarında dejenerasyon oluştuğu, Sertoli hücreleri sitoplazmik elemanlarında yaygın dejenerasyon meydana geldiği, germ hücrelerinin Sertoli hücrelerinden ayrıldıkları, Sertoli hücrelerinin de bazal membrandan ayrılmalar gösterdikleri gözlendi. Sonuç olarak, Kriptorşidizmin Sertoli hücrelerinde yaygın dejenerasyona neden olduğu, hücre iskeletlerini ve bağlantı komplekslerini bozduğu, germ hücrelerinin apopitoza uğrayarak seminifer epitelden ayrılmasına neden olduğu, kontralateral skrotal testisleri de etkileyerek spermatogenezi olumsuz yönde etkilediği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study it is aimed to create a unilateral cryptorchidism model on prepubertal rats via surgical inguinoscrotal method and to evaluate the changes in the Sertoli cells of cryptorchid and contralateral scrotal testicles around the apoptosis phenomenon which appears in the cryptorchid testicles. Rats of which left gubernaculums fixed by sutures sacrificed via perfusion fixation on the 1., 3., 7. and 14. days after descent of the right testicle to the scrotum; fixatives containing lanthanum nitrate used for animals destined to be used for electron microscopic evaluations. Apoptotic cells detected via TUNEL test. Weights of the scrotal testicles were higher than that of the both cryptorchid and control testicles, but this increase was not statistically significant. According to stereological estimations, the number of the apoptotic cells of cryptorchid testicles was significantly higher than that of the both control and scrotal testicles, but there wasn?t any significant difference between the control and the scrotal testicles. The number of the germ cells both in cryptorchid and scrotal testicles were significantly lower than that of the control testicles. Seminiferous epithelial walls of the scrotal testicles were significantly thicker than that of the both control and cryptorchid testicles. Immunoreactivity of both alpha-tubulin and connexin 43 decreased in the cryptorchid testicles by the 1. day and later on, but the immunoreactivity of vimentin did not change throughout the study. Electron microscopic examinations revealed that, blood-testis barrier of the cryptorchid testicles had dilatations and partial degenerations which caused leakage of the lanthanum particles to the intercellular space; and that, basal ectoplasmic specializations had severe degenerations of actin filaments and of endoplasmic reticulum cisternas that support these structures; and that, Sertoli cells had cytoplasmic degenerations; and that germ cells detached from the Sertoli cells while Sertoli cells detached from the basal membrane. It is concluded that, cryptorchidism had widespread degenerative effects on Sertoli cells, and caused damages on the cytoskeletal and junctional structures, and this situation caused germ cells to be detached from the seminiferous epithelium because of cell death via apoptosis. Cryptorchidism also effected the contralateral testicles and caused spermiogenesis to decrease in this testicles.