0-6 ay arası bebeği olan annelerin COVID-19 korkusu ile emzirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the fear of COVID-19 and the attitude of breastfeeding of mothers with babies between 0-6 months
- Tez No: 673374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, 0-6 ay arası bebeği olan annelerin COVID-19 korkusu belirlenmesi ile korku düzeyleri ile emzirme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul'daki bir özel hastanede 1 Kasım-31 Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran 244 anne ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, tanıtıcı veri formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Iowa Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maximum, Bağımsız t testi, ANOVA varyans testi ve spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada kapsamındaki annelerin COVID-19 Korkusu Ölçeği puan ortalaması 23,33±4,19 ve Iowa Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği puan ortalaması 63,63±5,77 olarak bulunmuştur. Annelerin ve bebeklerin demografik özellikleri ve emzirmeye ilişkin özelliklerinin COVID-19 korku düzeyi ve bebek beslenmesi tutumunu etkilemediği saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the fear of COVID-19 and breastfeeding attitudes of mothers with babies between 0-6 months. 244 mothers who applied to private hospital in Istanbul between November 1st and December 31st 2020 were included in the study. Data were collected using the Personal Identification form, the Fear of COVID-19 Scale, and the Iowa Infant Nutrition Attitude Scale. The data were evaluated with the SPSS.25 statistical program. Number, percentage, means, standard deviation, minimum, maximum, Independent test, ANOVA variance test and Spearman correlation analysis were used in the study. The mean score of the mothers included in the study was 23.33 ± 4.19 in the Fear of COVID-19 Scale and 63.63 ± 5.77 in the Iowa Baby Nutrition Attitude Scale. It was found that demographic and breastfeeding characteristics of mothers and babies did not affect COVID-19 fear levels and infant feeding attitudes levels (p>0.05).