Pandemi döneminde doğum yapan kadınlarda doğum travmasının doğum hafızasına ve emzirme motivasyonuna etkisi
The effect of birth trauma on birth memory and breastfeeding motivation in women who give birth during the pandemic period
- Tez No: 769360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Pandemi döneminde doğum yapan altı hafta ile altı aylık dönemdeki kadınların doğum travmasının doğum hafızası ve emzirme motivasyonu üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, 02.02.2021-01.08.2021 tarihleri arasında, İstanbul Tuzla İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 24 Aile Sağlığı Merkezin'den rastgele kura yöntemi ile belirlenen beş ASM'ye kayıtlı altı hafta ile altı ay arası bebeği olan ASM'ye hizmet almak için başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 319 kadın ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Bilgi formu (Ek-2), ''Doğum Hafızası ve Hatırlatma Ölçeği“ (Ek-3),''City Doğum Travması Ölçeği”(Ek-4), ''Emzirme Motivasyon Ölçeği''(Ek-5) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin yaşları ortalaması 30.6±4.34 olduğu, %58.0'inin üniversite ve üzeri eğitime sahip olduğu, %69.9'unun gebeliğini isteyerek planladığı, %42.3'nün doğum öncesi kontrollerini özel hastanede gerçekleştirdiği, %77.1'inin vajinal doğum yaptığı, %69.6'sının doğumunu özel hastanede gerçekleştirdiği, %72.4'ünün gebelik süresince herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı, bebeklerinin yaş ortalaması 3.32±1.391 ay olduğu, %76.8'inin 24 saat içinde ağızdan ilk olarak verdikleri besinin sadece anne sütü olduğu, %78.7'sinin pandemi ile ilgili endişeli olduğu, %51.4'ünün ilk emzirmede COVİD bulaşma riski duymadığı, %53.9'unun bu dönemde gebe kalmayı düşünmediği belirlenmiştir. Araştırmada kadınların City Doğum Travma Ölçek puan ortalamasının 14.80±12.37 olduğu, Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği toplam puan ortalamasının 76.68±19.09 olduğu, Emzirme Motivasyonu toplam puan ortalamasının 72.55±11.99 olduğu saptanmıştır. Kadınların City Doğum Travma Ölçeği tüm alt boyutları ve toplam puan ortalamaları ile Doğum Hafızası ve Hatırlama Ölçeği puan ortalaması arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p0.05). Anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the effect of birth trauma on birth memory and breastfeeding motivation of women who gave birth during the pandemic period. The research was performed between 02.02.2021 and 01.08.2021 with 319 women who applied for the study and met the inclusion criteria and had a baby between six weeks and six months. The subjects were registered in Family Health Centers which were affiliated to Istanbul Tuzla District Health Directorate. Five of FCHs were determined to be utilized in the study by random drawing method. In the collection of data;“Introductory Information Form”(Annex-2),“Birth Memory and Reminder Scale”(Annex-3),“City Birth Trauma Scale”(Annex-4),“Breastfeeding Motivation Scale”(Annex-5), were used. The data of the research were analyzed with the SPSS 22.0 statistical package program. To evaluate the data, number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum and Pearson correlation analysis were used.